Çekiş kontrol sistemi ile elektronik diferansiyel kilidinin farkı nedir?

Çekiş kontrol sistemi; sürücünün aşırı gaz pedalı ya da direksiyon hareketlerinden kaynaklanan patinajı önlemek için dizayn edilmiş elektro-hidrolik bir sistemdir. Sistem; motorun ateşlemesini geciktirebilecek, yakıt akışını azaltabilecek, tekerleğe ya da tekerleklere fren uygulayabilecek ve gaz kelebeğini kumanda edebilecek müdahaleleri yapabilecek etkinliğe sahiptir.
Elektronik diferansiyel kilit (EDL) sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile, çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ve hatta mümkün kılar. EDL sistemi otomatiktir. Sürücünün herhangi bir şekilde müdahale etmesine gerek olmaz. Sistem, ABS fren sistemi sensörlerini kullanarak çekiş tekerleklerinin hareketini izler. Yaklaşık 40 km/h'lik bir hıza kadar, çekiş tekerleklerinin hızları arasındaki yaklaşık 100 devir/dakikalık bir fark durumunda, tekerleği yavaşlatır ve diferansiyel üzerinden diğer çekiş tekerleğine daha fazla çekiş kuvveti uygulayarak dengeler.
 
ASR ve EDL arasındaki temel fark; EDL üniform sürtünme katsayısı olmayan yüzeylerde düzgün ve konforlu bir kalkış sağlar. ESP aktif olsun ya da olmasın EDL aktiftir. ASR sadece elektronik gaz pedalı ile bağlantılı çalışır ve ABS’nin kompanentlerini kullanır. ASR tekerlere giden güç akışını azaltarak lastiklerdeki patinajı azaltır. EDL ise patinaja giren tahrik tekerleğinin aksını frenleyerek işlev görür.
 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.