Bayanlar, otomobil kullanırken en çok nerede yanlış yapıyor?

Panikatak: Sizi sıkıştıran yahut aşağılayan sürücüler karşısında hemen paniğe kapılmayın. Soğukkanlılığınızı korumaya çalışın.

Kuralcılık: Kurallara uymak önemli. Ancak bunun reflekslerinizi törpülemesine izin vermeyin.

Ürkeklik: Trafik çekimserlik kaldırmaz. Ani karar vermek, hızlı hareket etmek şart. Aksi takdirde kaza kaçınılmaz oluyor.

Dönüş manevraları: Sinyal verdikten sonra hemen şerit değiştirmeyin. Önce aynaları kontrol edin.

Uygun vites: 40 kilometre hızla birinci viteste gitmenin, arabayı bağırtmanın alemi yok. Gideceğiniz hıza göre vites değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Eğitim şart ama eşten değil: Araba kullanmayı usta öğreticilerden öğrenin, eş, ağabey ya da kardeşten değil. Hele bir de agresif bir eşiniz varsa, denemeyin bile. Daha ilk seferde hevesinizin kırılıp araç kullanmaktan soğumanız an meselesi.

Zaman

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir