Aracın boyutlarının küçük olması sürüş keyfini nasıl etkiler?

Küçük araçların sürüş keyifleri de küçük olur mu? Bu konuda bana bir açılım sunarsanız memnun olurum. Teşekkür ederim. S.Y.

Sayın Okurum,

Bu yargı ya da kanaat prensipte yanlış. Göreceli olmakla birlikte küçük otomobillerde büyük sürüş keyfi verebilir.  Çünkü araç ne kadar küçülürse, yol üzerindeki manevra ve oyun alanınız o kadar geniş olur. Daha küçük boyut ve daha az ağırlık aracın daha hızlı tepki vermesini ve canlı olmasını sağlar. Bundan dolayı küçük otomobiller abartılı güç ihtiyacı duymuyor. Bu artılara bir de üstü açılan bir özellik eklendiğinde sürüş keyfi iyice arttırılabilir. Ancak bu tür araçların en büyük dezavantajları; kısıtlı görüş açıları, küçük yaşam alanı ve bagaj hacmi gibi özelliklerdir.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir