Aracımın aşınmaya maruz parçalarını (baskı balata, fren diski/balatası) daha uzun ömürlü nasıl kullanabilirim?

Baskı Balata:

  • Sürüş sırasında sol ayağın debriyaj pedalı üzerinde tutulması baskı ve balatanın zamanından önce aşınmasına neden olur.
  • Ani kalkışlar yalnızca debriyaj sistemine değil güç aktarma organlarının tamamına zarar verebilir.
  • Aracı sadece fren ile durdurunuz. Yokuş yukarı frene basmadan debriyaja yarım basarak aracı durdurmayınız.
  • Ayrıca ikinci vitesle aracı kaldırmaya çalışmak debriyajın ömrünü kısaltacaktır.

Fren Diski ve Balataları:

  • Sık ve ani frenlemeler, aracınızı sürekli olarak yüksek hızlarda kullanmak fren disklerinizin ve balatalarınızın daha kısa sürede aşınmasına neden olacaktır.
  • Aracınızı kullandıktan hemen sonra aracınızı yıkamanız durumunda disklerinizde çarpılma meydana gelebilir. Bu durum frenleme esnasında direksiyonda titreme hissetmenize neden olacaktır. Dolayısıyla hem frenleme performansınız hem de sürüş konforunuz azalacaktır.

Kaynak: Hyundai.com.tr web sitesi, Sık sorulan sorular.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...