Araç muayenelerinde aracın motor numarası bulunamadığında ne olur?

Bu durum Periyodik Araç Muayenesinde “Hafif Kusur” olarak değerlendirilmektedir ve sonuç olarak araç muayeneden geçmekte ve ikinci bir tekrar muayenesine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Tespit için mutlaka görülmelidir. Motor numarası silikse, bulunamıyorsa ya da okunamıyorsa, TÜVTURK uzmanı emin olamıyorsa, tespit işlemini gerçekleştirmez. Neden Göremiyoruz? Yurt dışında Motor No bir tespit unsuru değildir. Bu nedenle üretici firmalar motor numarasını gözle direkt olarak görülemeyecek yerlerin altına koymaktadırlar. TÜVTURK, sadece gözle görülebilen noktalar için muayene yapmaktadır ve herhangi bir açma-sökme işlemi yapma yetkisi yoktur. Motor No bulunamayan araçlar tespit edilmesi amacıyla yetkili servislere yönlendirilir.

Kaynak: TÜVTURK.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. ömer dedi ki:

    sıfır motor blok değişimi için montaj yönetmeliği EK-IV 4.1.4 motor blok değişimi için proje gerektirmez, montaj uygunluk raporu ile değiştirilir ve montaj raporundan ise tespit için muayene gerek yoktur yazıyor.
    bu konuda bilgilendirmeniz mümkün mü?
    Başarılar dilerim

  2. Hasan dedi ki:

    Slm aracım fiat temra motor numarasi etiketi ön farlarin üstünde jaseye montalidir ama motor üzerinde numara degişik etiket tek dogru soru olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir