Araç koltuklarındaki lekeler nasıl çıkarılmalı?

Yan hava yastıkları olan araçların ön koltuklarında, koltuk kılıflarına çok fazla temizleyici uygulamayın. Koltuk kılıflarında kimyasal solventler veya sert deterjanlar kullanmayın. Bu önlemlerin alınmaması, yan hava yastıklarının kirlenmesine neden olabilir ve bu durum bir çarpışma sırasında yan hava yastıklarının performansını olumsuz etkiler. Aracınızın koltukları üzerine dökülebilecek yiyecek ve içeceğin zararlarını azaltmak için öncelikle aracınızda bol miktarda kağıt mendil veya havlu bulundurmanızı öneririm. Dökülen sıvıyı bol kağıtla emdirerek alınız. Kağıda sıvı gelmeyene kadar bu işleme devam ediniz. Lekelenen yeri ovuşturmayınız, eğer dökülen yerde iz hâlâ belirgin ise döşeme lekelerini çıkarıcı bir madde ile temizleyiniz. Tabii ki size en yakın yetkili araç kuaförlerine başvurabilirsiniz ya da leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz.
Aracınızın üreticisinin araç koltuklarındaki lekelere yönelik önerdiği temizleme ürünlerinin kullanılması gerekir. Kullanıcı el kitaplarında bu temizleyiciler belirtilmektedir. Şayet aracınızın kullanıcı el kitabı yoksa üretici firmanın satış sonrası hizmetler (SSH) biriminden bir adet edinebilirsiniz.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.