Acaba Renault 9 Spring fazla mı yağ tüketiyor?

Merhabalar hocam; çok merak ettiğim bir sorum var motor yağı ile ilgili. Ben de 1994 model 130000 km de Renault 9 Spring araç var. Ortalama 1000 km de 0.5-1 litre yağ tüketiyor. Aracı genelde şehir içinde kullanıyorum ve aracım LPG’li bu durum normal midir? Cevaplarsanız çok sevinirim. Saygılarımla, iyi çalışmalar. Mehmet E. E.

Merhaba Mehmet Bey,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Aslında cevap yazmadan önce sizden bir bilgi alsam çok daha net bir şey söyleyebilirdim. Bilmek istediğim şey aracınızı devirli kullandığınız zaman arkasından hafif mavi renkte duman çıkıyor mu? Eğer cevabınız evetse aracınız yağ yakıyor diyebiliriz. Aracınızın dediğiniz şartlarda o kadar yağ eksiltmesi yıpranmış ve aşınmış bir motor için normal ama iyi bir motor için fazla bir yağ tüketimi. Size önerim aracınızın motor yağını değiştirirken yağla birlikte aracınıza bor içeren kaliteli bir katkı maddesi ilave etmeniz olacaktır. Bu madde piston üzerinde bulunan yağ segmanı ile silindir bloku arasındaki boşlukları azaltacağı için yağ tüketiminiz azalacaktır. Ama eğer boşluk olması gerekenden çok daha fazla veya segmanlar da veya silindirler de başka sıkıntı varsa bunu da aracın motorunu açmadan söylemek mümkün değil. Araca koyduğunuz bor da yağ tüketimini azaltmazsa en kısa zaman da bir motorcuya uğrayıp sorunu gidermenizi tavsiye ederim. Şimdiden kolay gelsin. Abdullah Çalışır.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir