2009 model Ford Fiesta Trend’in stepnesi neden araca takılan lastiklerden daha küçük?

2009 yılında stil donanım 0 km Ford Fiesta Trend araç satın aldım. Normal trend modelinde 175/65 R14 lastikler ve 14 inç çelik jantlar, 175/65 R14 stepne bulunmaktadır. Satın aldığım trend stil pakette 195/50 R15 lastikler ve 15 inç mevcut ve alüminyum alaşımlı jantlar ve 175/65 R 14 stepne bulunmakta. Normal lastikler 15 inç olduğu halde stepne jant ve lastiği 14 inç. Bu bana ilginç ve anlamsız geldi. Ford Satış Sonrası Hizmetleri aradım fakat bana bunun standart olduğu söylendi. Lastik ile ilgili bir sorun olduğunda ve 3 lastik 15 inç ve 4. lastik olarak kullanacağım stepne 14 inç olması aracı kullanan kişi ve araca bir sorun oluşturur mu? Herhangi bir sorun oluşturma ihtimali varsa yanlışlığın düzeltilmesi için ne yapmalıyım? Görüşlerinizi bekliyorum.

Değerli Okuyucum;

583,1 mm çaplı 195/50 R15 lastikler 50 serisi lastikler iken, 576 mm çaplı 175/65 R14 lastikleri ise 65 serisindedir. Lastik seçim tabloları incelendiğinde; bu her iki lastikte 566,64 ile 595,55 mm arasındaki bir çap değerine sahiptir. Ancak dört lastiğinde aynı olması koşuluyla bu iki lastik birbirinin yerine kullanılabilir. Peki neden normal boyutlardan farklı stepne? Ford, bu durumu hazırlamış olduğu broşürlerde belirtmiştir. Alıcısına daha uygun fiyatlı bir otomobil sunmak için stepneleri mini boyda seçmiş. Bence hem trafik güvenliği hem de kurumsal imaj açısından uygun olmayan bir uygulama. Bu tür araçlarda stepne kullanımında dikkat edilecek bazı hususları sizlerle paylaşmak isterim. Bu tür stepneler sürekli kullanım için değildir. Zaruret halinde kullanılmalıdır. Stepneyi kullandığınızda 80 km/h’den daha hızlı araç kullanmayınız. Tam gaz hızlanmalarından, kuvvetli frenlemelerden ve yüksek hızlı olarak virajlara girmekten kaçınmak gerekir. Ayrıca aracın sürüş dinamiği ve trafik güvenliği için en kısa sürede stepneyi orijinal boyutlu lastiklerle değiştirilmek gerekir.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir