10 bin euroya üretilen bir araç nasıl 27 bin euroya satışa sunulur?

Bir aracın ithal edilirken beyan edilen fiyatı 10 bin Euro olsun. Bu aracın navlun, pul bedeli, sabit vergiler, gümrük masrafları, sabit ardiye gideri ve radyo teybi için ödenen TRT bandrolü gibi giderleri hesaplandığında ithalatçı firmaya maliyeti 10 bin 728 Euro oluyor. Distribütör kâr marjını bu rakam üzerinden koyuyor. Bu rakamın yüzde 5 olduğu kabul edilirse, 10 bin Euro’luk bir aracın bayiye gelişi 11 bin 264 Euro’yu buluyor. Bayinin yüzde 5’lik bayi kârı da eklendiğinde aracın ÖTV ve KDV hariç fiyatı 11 bin 828 Euro olarak belirleniyor. Bu fiyat oluşana kadar aracın hangi tip bir motora sahip olduğunun hiçbir önemi olmuyor.

Bu araç 1.6 litre de, 2.0 litre de olsa eğer fatura bedeli 10 bin Euro’ysa aynı rakama mal olabiliyor. Fiyat farkını ÖTV oranları oluşturuyor. Fatura bedeli 10 bin Euro olan bir aracın anahtar teslim fiyatı, motor hacmi 1.6 litre ise 20 bin 338 Euro, 1.6 litre üstü, 2.0 litre altı ise 23 bin 548 Euro, 2.0 litre üstü ise 26 bin 898 Euro’yu buluyor.

Kaynak: Haber7’de yayımlanan “İthalde anahtarın çoğu devlete teslim” haberinden derlendi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir