Röportaj: Otomobillerin de Kara Kutusu Olacak

H. HÜSEYİN YAYLA

oaTürkiye Otomotiv Sektöründe çığır açabilecek bir projeyi ülkemize getirmek üzere olan H.Oğuz Aydın ile birlikteyiz.

Oğuz Bey ile Türkiye’nin otomotiv pazarındaki gelişmelerine paralel olarak yeni projesini, ürünün içeriğini, getireceği faydaları ve sektörün geleceğini konuştuk.

Sn. Oğuz Aydın, Otomotiv Sektöründe uzun yıllar Genel Müdür Yrd. Pozisyonunda çalıştığınızı biliyoruz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1964 Adapazarı doğumluyum. Orta öğrenimimi Adapazarı’nda tamamladım.  Daha sonrasında ise İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk okudum. Otomotiv sektörüne Renault ‘da başladım. Farklı yetkili satıcılıklarda Aktif Satış ve Satış Müdürlüğü görevlerim oldu. Son 14 yıldır da Hyundai yetkili satıcılığında Filo Satış müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptım. Şu anda Türkiye Otomotiv Sektöründe kendi alanında büyük bir Pazar oluşturacağına inandığım bir proje üzerinde çalışıyorum.

Hyundai’de uzun yıllar birincilik kürsüsünü kimseye vermediniz. Bunun sırrını bizlerle paylaşır mısınız?

Müşteri takip süreci ve müşterinin ihtiyaçlarını belirleme konularında çok iyi çalıştığımızı düşünüyorum. Bu süreci iyi yönetemezseniz başarıyı yakalamak çok zor olabilir. Sonraki adımda da iyi ve dinamik bir stok yönetimi gelmektedir. Biz tüm bu süreçleri iyi şekilde yönettik, müşterilerimiz de bizim bu çalışmalarımızı yanıtsız bırakmadılar. Sağ olsunlar, buradan hepsine ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Car DVR nedir? Bize ürünü biraz anlatır mısınız?

Bir nevi kara kutu. Hani uçaklarda olduğu gibi, ama buradaki bilgi depolama farklı. Başta otomobil olmak üzere tüm karayolu taşıtları için kullanılabilir bir üründür. Araç içerisinde özellikle ön cam bölgesine monte edebilirsiniz. Araç yolda ilerlerken sürekli kayıtta kalır. Yaklaşık olarak 1 ay kayıt yapabilmektedir. Çok yüksek çözünürlükte( 30 – 32 GB) kayıt edebilme kapasitesine sahiptir. En önemlisi de kaza esnasında – güç kesintisi olsa bile – 20 saniye daha kayıt yapabilmektedir. Sesli kayıt ve Zoom yapılabilme özelliğine de sahiptir. Gece görüşü de mevcuttur.

Wi-fi modülü ile akıllı cep telefonunuzdan bile canlı bağlantı yapabilir, olan biten her şeyi, her zaman,  her yerde canlı izleyebilirsiniz.

Car DVR’ yi yani sizin deyiminizle otomobillerin kara kutusunu kimler kullanabilir?

Şehirlerarası otobüslerde, ticari taksilerde, kiralama araçlarında, şirket araçlarında ve daha birçok sektörde kullanılabilir. Rusya’da tüm araçlarda mecburidir. Uzak Doğu ülkelerinin birçoğunda da mecburidir. Kore’de ticari araçlarda kullanılması zorunludur ABD’de bazı eyaletlerde zorunlu tutulmaktadır.

Car DVR otomotiv sektörüne neler kazandıracak?

Sigorta şirketleri için çok faydalı olduğu gibi, kurumsal firmalar için de personelin takibi ve kontrolü açısından çok önemlidir.

Kaza sebeplerinin ve kusur oranlarının tespitinde rol oynayacak, adli problemlere ışık tutacak çok faydalı bir üründür.

Şehirlerarası otobüs firmalarında hem araç seyrini hem de iç hizmet sürecini izleyebilir, hizmet kalitesinin artmasında önemli bir adım atabilirsiniz.

Servis hizmeti veren şirketler ve araç parkı büyük olan firmalar için de çok faydalı olacaktır. Özellikle kiralama firmaları sürücülerin kusurlarını firmalara raporlayabilirler ve kaza oranlarını azaltabilirler.

Car DVR’ nin Türkiye Otomotiv Sektörüne çok faydalı olabileceğini görebiliyoruz. Peki, merak edenler için bu ürünün fiyatını bize söyleyebilir misiniz?

Ürünün faydası yanında Fiyatı da çok uygundur. Bu ürüne sahip olmak isteyenler sadece 150 USD’ den başlayan fiyatlarla sipariş verebilirler. Ürünün kapasitesine göre fiyatı 325 USD ‘ye kadar çıkabilmektedir.

Son olarak Türkiye’nin otomotiv sektöründeki kurumsallaşma çabasını ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Otomotiv sektörü cirosu bakımından Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden birisidir. Fakat karlılığı yapılan yatırımlar ve cirosu ile kıyaslandığında hak ettiği yerde değildir. Ayrıca sektör çalışanları da hem maddi hem de manevi olarak hak ettiğini bulmakta zorlanmaktadır. Son zamanlarda birçok firma kurumsal süreç başlattı, fakat daha çok katılım lazım. Ayrıca sürecin hızlı ilerlemesi, hem yatırımcılar hem de çalışanlar için “ Bahar Havası” yaratacaktır. Maddi ve manevi beklentilerin karşılanmasıyla birlikte motivasyonu yüksek bir ekibin neler yapabileceğini hepimiz daha yakında görebiliriz. 

Otomobillerde-karakutu-donemi-basliyor

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. OtoGüncel on Facebook dedi ki:

  Gökhan commented on OtoGüncel Otomobil Haberleri:

  Kazaları önleyici bir proje olabileceğine inandım.

 2. Gökhan dedi ki:

  Kazaları önleyici bir proje olabileceğine inandım.

 3. OtoGüncel on Facebook dedi ki:

  Hakan commented on OtoGüncel Otomobil Haberleri:

  Şehirler arası otobüslerin içini de kamera ile denetlesinler, özellikle ülkemizin kuzey ve doğusuna giden seferlerde görevliler insanlara nasıl davranıyor,hizmet kalitesi ne kadar düşük görsünler.

 4. Hakan dedi ki:

  Şehirler arası otobüslerin içini de kamera ile denetlesinler, özellikle ülkemizin kuzey ve doğusuna giden seferlerde görevliler insanlara nasıl davranıyor,hizmet kalitesi ne kadar düşük görsünler.

 5. OtoGüncel on Facebook dedi ki:

  Dr. Abdullah DEMİR commented on OtoGüncel Otomobil Haberleri:

  Sektörün dinamik oyuncusu Hüseyin Yayla Bey yine güzel bir iş çıkarmış. Sektörün duayeni Sayın Oğuz Aydın Bey ile güzel bir röportaja imza atmış.Devamı…

 6. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Sektörün dinamik oyuncusu Hüseyin Yayla Bey yine güzel bir iş çıkarmış. Sektörün duayeni Sayın Oğuz Aydın Bey ile güzel bir röportaja imza atmış. Her iki otomotiv sektörü oyuncusunu tebrik ediyorum. Düşüncene ve klavyene sağlık:)

 7. Remzi Bayrak dedi ki:

  Sn.Hüseyin Yayla,bu röportajınız için teşekkürederiz zevkle okuduk başarılarınızın devamını dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir