Opel Insignia

Dinamik sürüş karakteri, yol tutuşu, aktif şasi sistemi, zengin donanımı, uygun fiyat etiketi, başarılı motoru ve ergonomik iç dizaynı ile karnesini güçlendiren Opel’in yeni tasarım harikası Insignia’yı sizler için detaylı bir incelemeye tabi tuttuk.

Opel Insignia’nın en başarılı yönlerinden biri, muhteşem dış dizaynı. Yıllardır mütevazi dizaynlar ile idare eden Opel firması yeni oyuncusu Insignia modelinde dış görüntü alanında büyük bir adım atmış. Büyük ebatlı jantlar, sportif ön ve arka tamponlar ile aracın kasası çok şık duruyor. Aracın iki tarafından çıkan çift egzoz sistemi ise gerçekten harika. Adeta Insignia’nın spor ruhuna gönderme yapıyor. Aracın yan aynaları bile standardın dışında çok özel ve güzel dizaynla aracın sportif çizgisini tamamlıyor. Aracın gürültü izolasyonu/yalıtımı ise iyi düzeyde. Sadece ani gaz emirlerinde turbonun varlığını hissettirmesi hariç!..

Lüks-spor karışımı çizgisi ile ön paneli oldukça başarılı olan Insignia’nın kokpitindeki kumanda ve düğmelerin sayısı ilk bakışta fazla gözükse de, iç mekanda biraz vakit geçirdikten sonra kullanımına alışılıyor. Renkli ekranı ile araç içi bilgisayar, ön panelde dikkatleri üzerine çekiyor. Ön panel çok tuşlu ve karmaşık olmasının yanında güzel bir bütünlük sağlamış ve göze de hoş geliyor. Malzeme kalitesi ve işçilik oldukça başarılı.

Orta sınıfta Vectra’nın yerini alan Insignia’nın kalbinde litre başına 112,6 PS’ye denk gelen toplamda 180 PS güç üreten 1,6 litrelik turbo beslemeli motor görev yapıyor. Güçlü motor, Insignia’ya sanki 2,0 litrelik atmosferik motorlarla benzer şekilde hareket ettirme becerisini rahatlıkla sağlıyor. Motorun karakteri Insignia ile iyi uyum sağlamış. Henüz 2200 d/d’de maksimum torkuna ulaşması ve onu 5500 d/d’ye kadar koruyabilmesi oldukça olumlu.
Gücü herkes sever ama maliyeti katlanılacak düzeyde olursa. Aşırı beslemeyle gelen güç, neredeyse tüm Avrupalı otomotiv üreticileri tarafından takip edilen popüler bir emisyon çözümünü. Birim hacimden alınan yüksek güç sayesinde tüketimi düşürmek mümkün. Ancak sporcu kimliğiyle Insignia’nın yakıt tüketimi biraz yüksek seyrediyor.
Ağır karoserin 1,6 litrelik turbo motorun canını sıktığı tek yer dik rampalardaki kalkışlar. Düşük devirlerde (1500 d/d’nın altında) düşük güç çıktısından dolayı motora biraz fazla yüklenmek gerekiyor. Ancak aynı kalkış Sport modda daha rahat.

Aracın yol tutuşu ise gayet başarılı ve bozuk yol şartlarında bile düzgün şekilde yol alabiliyor. Sportif direksiyon tepkileri sürücünün aracı kullanmaktan zevk almasını sağlıyor. Frenleme esnasında ise büyük kasasına rağmen araç izine sadık davranıyor. Süspansiyon, ortalama bir seviyede ne çok sert ne de çok yumuşak. Bu durum sürüşte konforu artırırken, sportif bir sürüş olanağı da sunuyor. Debriyajın biraz sert olduğu göze çarpıyor.
Flex Ride sürüş sistemi sayesinde otomobil sportif tercihlerde “Sport”, konfor odaklı tercihlerde “Tour”olmak üzere iki modda kullanılabiliyor. Flex Ride sürüş sistemi hem Sport hem de Tour modunda; sürekli süspansiyon, gaz pedalı ve direksiyon kontrolü, tüm tekerleklerden çekiş sistemi (varsa) ve otomatik şanzımanla (varsa) birlikte görevini yerine getirmektedir.

Orta konsoldaki Sport düğmesi, üzerindeki damalı bayrak kabartmasıyla görevi hakkında ipuçları veriyor. Bu ayarda süspansiyon sertleşiyor, direksiyonun hidrolik desteği azalıyor. Fakat en hissedilir değişim motorda yaşanıyor. Yakıt tüketimi kaygılarını bir kenara bırakan elektronik kumanda; motoru, tüm hünerini sergilemek üzere serbest kılıyor. Şanzımanın rahat geçişlerle motora ayak uydurabilmesi, 1,6 litrelik motora sahip orta sınıf bir sedanın ne kadar keyifli olabileceğini gösteriyor. Spor tuşuna basıldığı zaman ön göstergelerin kırmızı ışık ile aydınlatılması sürücüye hoş bir deneyim yaşatıyor ve biraz daha sportif sürüş hissini güçlendiriyor. Tour (konfor) sürüş tarzında ise sistem ayarları daha konforlu bir sürüş tarzına göre adapte edilmektedir. Bu ayarda süspansiyon yumuşak bir konuma ayarlanır, gaz pedalı ve direksiyon hidrolik desteği standart olarak çalışır. Motor torku ön tekerleklere daha fazla aktarılır. Tour tuşuna basıldığı zaman ön göstergelerin aydınlatması beyaz renge dönüşür.

Sport moda göre araç daha az yakıt tüketir.

Genel olarak Insignia’ya son kez baktığımda aracın tasarım ve konfor olarak son derece başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sportif açıdan ise görüntü çok başarılı, kullanması gayet zevkli, çok çekici ve değişik bir otomobil Opel Insignia.

ÖZETLE:

İç Yaşam Alanı:
Ön koltuktaki yolcular için yeterli yaşam alanı sunan aracın, arkada sınırlı baş mesafesi sunması dezavantaj.

Sürüş Konforu ve Özellikleri:
Aracın yalıtımı ve vücudu iyi saran koltukları oldukça başarılı. Ancak sürüş yaptığım araçtaki 19 inçlik jantların konforu biraz olumsuz etkilediğini de belirtelim. Insignia’nın hem yol tutuş özellikleri hem de hızlı ve net direksiyon sistemi oldukça başarılı.

Motor ve Şanzıman Uyumu:
Uzun vites yollarına sahip şanzımanın vites geçişleri rahat. Alt devirlerde bile aracı hızlandırmaya istekli ECOTEC motor. Ancak yokuşlarda kalkış biraz sorunlu.

Güvenlik/Emniyet:
Aracın frenleme performansı oldukça yüksek. Ayrıca araçta zengin aktif ve pasif güvenlik donanımı mevcut.

Yakıt Tüketimi: Sürüş tarzına bağlı olarak yakıt tüketimini düşürebilmek kolay ancak yinede grafik yüksek seyrediyor. Normal sürüş moduna göre yaptığımız sürüş izleniminde; aracın konfor (tour) modunda %8,5 ve sport modunda ise %14.5 daha fazla tüketim değeri gösterdiğini tespit ettik.

Rakipleri Karşısındaki Durumu: Opel Insignia sportif tasarımı, ergonomik iç mekanı ve zengin donanımıyla, rakiplerine meydan okuyacak potansiyele sahip. 180 PS güç üreten 1.6 litrelik turbo seçeneğiyle de sınıfında rakipsiz. Bunun karşılığında istenilen 58.901 TL’lik başlangıç fiyatı, 53.600 TL’lik VW Passat 1.4 TSI 122 HP, 48.900 TL’lik Skoda SuperB 1.4 TSI 125 HP Ambition, 54.200 TL’lik Citroen C5 1.6 110 HP, 51.800 TL’lik Mondeo 1.6 125 HP, 53.150 TL’lik Laguna Expression 1.5 110 HP ve 51.800 TL’lik Toyota Avensis 1.6 132 HP Elegant gibi rakiplerinden biraz yüksek. Ancak bu fiyat farkına rağmen Insignia 1.6 Turbo hissedilir performans artısı ve zengin donanım paketiyle alıcısına göz kırpıyor.

Sözün Özü:Dinamik sürüş karakteri ve yol tutuşu, aktif şasi sistemi, zengin donanımı, uygun fiyat etiketi, başarılı motoru ve ergonomik iç dizaynı ile karnesini güçlendiren Insignia; küçük yan aynaları, dar bagaj ağzı, arkadaki omuz ve baş mesafesi ile bir miktar puan kaybediyor. Hem iyi bir aerodinamiğe ve donanım seviyesine hem de oldukça başarılı düşük hacimli ve yüksek performanslı 1.6 litrelik motora sahip olan Insignia, bu özelliklerle rakiplerini geride bırakmayı başarıyor.

Aracın Genel Teknik Değerleri:

Motor:
Önde enlemesine yerleştirilmiş, sıra tip 4 silindirli, üstten çift eksantrikli, silindir başına 4 supaplı, turbo beslemeli 1.6 A16LET tipi benzinli motor.
Silindir hacmi                         1598 cc
Güç                                       180 PS (132 kW)
Maksimum güç devri              5500 d/d
Litre başına düşen güç          112,6 PS/lt (82,6 kW/lt)
Maksimum tork                      230 Nm (2200 – 5500 d/d)

Şanzıman ve Aktarma:

6 ileri manüel şanzıman: Vites oranları: I. 4,27, II. 2,35, III. 1,48 IV. 1,07, V. 0,88, VI. 0,74 geri vites 3,82, son dişli oranı 3,94.1

Çekiş: Önden çekişli

Yürür aksam:

Süspansiyon: Önde ve arkada bağımsız süspansiyon sistemi, önde McPherson bağlantılar, helezon yaylar, gazlı amortisörler, arkada çok kollu bağlantılar, helezon yaylar, gazlı amortisörler, önde ve arkada anti roll barlar,

İz genişlikleri:
Ön iz genişliği             1585 mm,
Arka iz genişliği          1587 mm;

Direksiyon: Hidrolik direksiyon sistemi, direksiyon tur sayısı: 2,75

Fren Sistemi: İki devreli hidrolik fren merkezi, acil durum fren destek sistemi, önde ve arkada hava kanallı diskler, ABS, arka tekerleklere etki eden el freni
Önde: Kaliper önden tutmalı
Arkada: Kaliper arkadan tutmalı

Lastik ölçüsü: 245/40 R 19 Goodyear

Karoseri/Gövde Özellikleri:
4 kapılı, 5 kişilik, sedan
Aerodinamik direnç katsayısı (Cd) 0,27
Uzunluk x genişlik x yükseklik (mm) 4830 x 1858 x 1498
Dingil mesafesi (mm) 2737
Dönüş çapı (sağa/sola) [m] 11,8/12,0
Yakıt kapasitesi (l) 70
Boş ağırlık (kg) 1495
Bagaj hacmi (l) 500
Not: Aerodinamik direnç katsayısının sembolü Fransızca’da ‘Cx’ ve Almancada ise Cw olarak sembolize edilir.  Geçerli olan sembolik ifade Cd’dir. Cd = D/(0.5 pAV2)
İç mekanı:
İç genişlik ön/arka (mm) 1515/1455
Koltuk minder uzunluğu ön/arka (mm) 1015/925
Standart oturma alanı (mm) 700
Direksiyon simidi çapı (mm) 375
Bakımlar:
Periyodik bakım aralığı (km) 15.000
Yağ değişim aralığı (km) 15.000
Yakıt tüketimi (ECE normunda):
Şehir içi (l/100 km) 10,6
Şehir dışı (l/100 km) 6,0
Ortalama (l/100 km) 7,7
Egzoz emisyonu (CO2) 181 g/km
Garanti Durumu:
Mekanik 3 yıl
Pas/Boya 12 yıl/3 yıl
Genel Yorum: Dinamik sürüş karakteri ve yol tutuşu, aktif şasi sistemi, zengin donanımı, uygun fiyat etiketi, başarılı motoru ve ergonomik iç dizaynı ile karnesini  güçlendiren Insignia; biraz yüksek seyreden tüketimi, küçük yan aynaları, dar bagaj ağzı, arkadaki omuz ve baş mesafesi ile bir miktar puan kaybediyor. Hem iyi bir aerodinamiğe ve donanım seviyesine hem de oldukça başarılı düşük hacimli ve yüksek performanslı 1,6 litrelik motora sahip olan Insignia, bu özelliklerle rakiplerini geride bırakmayı başarıyor.
Opel Insignia’yı inceleme imkanını bize sunan Opel Türkiye’ye teşekkürler…

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

    Alıntı : Baran KESER

    Opel Insignia’nın adını duymuştum fakat bu kadar özelliği olduğunu bilmiyordum. Gerçektende olağan üstü bir araçmış. Gerek tasarımı, gerek iç ve dış dizaynı, gerekse de özellikleri bakımından çok alıcıya sahip olacağını düşünüyorum. Merak ettiğim bir konu acaba otomatik vitesli olanı var mı? İyi çalışmalar.

    Evet var.
    2.0 benzinli ve 2.0 dizel motorlu Insignia’larda “Active select” 6 ileri kademeli otomatik şanzıman sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir