Yeni Proton Yönetimi İlk Global Distribütörler Toplantısı’nı Gerçekleştirdi

Malezya ekonomisinin gelişim lokomotiflerinden PROTON, düzenlediği Uluslararası Distribütörler Konferansı ile dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan 26 distribütörünü bir araya getirerek global pazarlara sunmak üzere tasarladığı yenilikçi modellerini tanıttı.

1983 yılında başbakan olduğu dönemde, Malezya’yı ilk yerli otomobiline kavuşturan ve bugün danışman olarak halen PROTON’a dışarıdan destek vermekte olan Tun Mahathir Bin Mohamad, konferansın açılış konuşmasında; Proton’un ülkedeki gelişim aşamalarından bahsederek; “PROTON zaferimizi sadece birlikte çalışmamıza, hedefe aynı anda ve beraber yürümüş olmamıza borçluyuz. İlerleyişimizi artık daha da büyümüş olan PROTON ailesi olarak yine aynı şekilde devam ettirecek ve markamızı dünyanın her köşesine ulaştırmak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Öncül hedefimiz sürekli gelişimdir ve biz buna tam anlamıyla hazırız” dedi.

İhracat Direktörü Badrul Hisham Bin Gzali’nin üretilen yeni PROTON ve Lotus modellerini distribütörlere tanıtmasının ardından ihracatta 5 yıl içinde 500,000 adet araca çıkılacağını belirterek Proton’un gelecek yıllardaki hedeflerinin büyük olduğunu açıkladı.

Konferansa PROTON Türkiye Distibütörü ULUMOTOR adına, Halil Ziya Ulubaş ve Satış & Pazarlama Genel Müdürü Mehmet Babür katıldı.

Konferansta söz alan Babür, Türkiye pazarının dizel otomobil talebinin olduğunu yineleyerek; “Türkiye de Avrupa ülkeleri standartlarını takip ettiğinden ve koşullar hemen hemen Avrupa düzeyinde ilerlemekte olduğundan, Türkiye için konuşurken Avrupa’ yı da kapsayan büyük bir potansiyelden söz ediyoruz. Bu da şudur ki toplam pazarın ortalama %70’i dizel araçlara aittir. Bu sebeple gerek Türkiye gerek Avrupa pazarında yüksek volume yapabilmek adına 1.6 litreyi geçmeyecek hacimde yenilikçi bir dizel motora sahip yeni Proton modellerinin ivediyetle geliştirilmesi gerekir. Benzinli modellerde de rekabetçi fiyat aralığında yer almayı hedeflememiz gerektiğini söyleyen Babür, Türkiye’de A’dan F’ye tüm segmentlerde ürün yelpazesine sahip olmak istediklerini dile getirdi.

Proton Hakkında

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad’in teşvik ve katkıları ile kurulan PROTON ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya’nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri olmuştur.

İlk fabrikasını 923.900 m2’lik bir alana sahip olan Shah Alam’da kuran PROTON ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarılmıştır.

1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten PROTON yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International’ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu.

Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan PROTON; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu-şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır.

Ulubaşlar Holding’e Bağlı Ulumotor Hakkında

1971 yılında kurulan Ulubaşlar Holding günümüzde PROTON marka otomobil ve AVIA marka kamyonların Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca Ulusigorta, Ulukasa, vasitam.com, Ulubilişim, Ulumod, Ulu Oto Kiralama’ nın yanı sıra Ulumotor ve Ulucar şirketlerine bağlı olarak toplam 38 bayi ve yetkili servis ile birlikte çalışmakta ve 1992 yılından bu yana da KIA marka araçların yetkili bayiliğini bünyesinde bulundurmaktadır.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir