Yeni Peugeot 308 CC

Peugeot 308 ürün gamının yepyeni çizgilere bürünmesi ile Peugeot’nun son stil kodlarını incelikle yansıtan Yeni Peugeot 308 CC, görünümünde olduğu kadar teknolojisiyle de zerafete doğru bir değişim sergiliyor. 308 CC’nin genlerinde her zaman var olan dinamizm ve heyecan, yenilenen çizgiler ile çok daha net bir şekilde ortaya konuyor. Haziran ayı itibariyle Türkiye pazarına sunulan Yeni Peugeot 308 CC, 1.6l THP 156hp gücündeki motoru ile yüksek performans ve yakıt ekonomisini aynı anda sunuyor. Yeni Peugeot 308 CC’yi dinamik bir coupe veya şık bir cabriolet’ye dönüştürmek için 20 saniye yetiyor.

YÜKSEK TEKNOLOJİNİN YÜCELTTİĞİ ŞIK ÇİZGİLER

Yeni 308 CC’nin tasarımı Peugeot Markası’nın yeni stil kodlarını incelikle içeriyor. Boyutları değişmemiş olmasına rağmen yeni çizgiler 308 CC’nin atletik hatlarını ön plana çıkarıyor ve geniş bir görünüm sağlıyor. Aracın ön bölümündeki panjur tasarımı yeniden yorumlanırken şık ve zengin bir stil sunuyor.

Otomobilin görsel olarak genişliğine katkıda bulunan ön tampon alt bölümü, bumerang şeklinde tasarlanan çift fonksiyonlu (gündüz ve park farları) yeni farları içeriyor. Sis farlarının yuvalarıyla uyumlu bir şekilde yer alan bu farlar, LED’lerle hem  Yeni Peugeot 308 CC’de kullanılan üst düzey teknolojiyi simgeliyor hem de gerek gündüz gerekse gece kullanımında özgün bir görsel imza oluşturuyor. Sürüşe duyarlı yönlendirmeli Xenon farlar ile modern ve teknolojik bir stile kavuşuyor.

Akıcı ve son derece karakteristik bir ön tasarıma sahip olan Yeni Peugeot 308 CC’de markanın logosu kaputun ucunda “V” şeklinde krom çerçeveli yeni bir siyah parlak fon üzerinde yerini alıyor.

308 CC’de, yeni arka stilin gücü otomobile geniş bir görünüm kazandırıyor. Bu genişlik rüzgar siperinin altındaki bagaj kapağını boydan boya geçen içbükey hareket, plakayı çerçeveleyen krom çıta ve alt bölümde yer alan hava difüzörü ile vurgulanıyor. Her iki uca yerleştirilen ve çamurlukların üzerine taşan yakut renginde LED’li arka stop lambaları 308 CC’ye özgün ve göz alıcı bir görsel kimlik kazandırıyor.

AKICI VE PRESTİJLİ BİR İÇ MEKAN

Stilistler, 308 CC’nin iç hacminin azami bir şekilde değerlendirmesine  önem verdiler. İç bölümde bir Grand Tourism imajını yansıtan entegre kafalıklı dört koltuğun şıklığı ve torpido panelinin farklı renklerde komple deri giydirme stili fark yaratıyor. Bu seçkin çizim, öndeki yolcuların ensesi seviyesine bir sıcak hava dağıtıcısı (Airwave) yerleştirmek suretiyle koltukların daha da rahat olmasını sağlıyor. Cabriolet kullanma keyfi  böylece daha da uzatılmış, mevsim kavramının dışına taşınmış oluyor. Standart olarak sunulan elektrikli ve ısıtmalı ön koltuklar, çift bölgeli otomatik klima, rüzgar önleyici windstop ile sürücü ve yolcuların daha konforlu seyahat etmelerine olanak tanınıyor.

20 saniyede dinamik bir coupe veya şık bir cabrıolet

Yeni Peugeot 308 CC için tasarımcılar aracın iç boyutlarını ve yaşam alanlarını genişlemek amacıyla maksimum alanı boşaltmak üzere özen gösterdiler. Böylece 308 CC kendi sınıfında en geniş kabinli otomobiller arasında yer alıyor.

308 CC’de, yolcuların kullanımına tavan kapalıyken geniş bir bagaj hacmi (465 litre) sunuluyor. Katlanabilir tavanın bagaj içine yerleştirmesinden sonra bile bagajda 266 litrelik bir kulanım hacmi kalıyor. Yeni Peugeot 308 CC’yi dinamik bir coupe’ye veya şık bir cabriolet’ye dönüştürmek için 20 saniye yetiyor.

HER ALANDA ÜST DÜZEY GÜVENLİK

Birincil, ikincil veya üçüncül güvenlik konusunda Yeni 308 CC her zaman en üst düzeyde konumlanıyor. İlk planda mükemmel kasa sertliği yürüyen aksamın etkin şekilde çalışmasını, dolayısıyla birincil güvenliği sağlıyor. İkincil güvenlik için, kasa yapısı özellikle öndeki üçlü güç yolu sayesinde, en ciddi darbelere direnç gösterecek şekilde boyutlandırıldı. Belirli bölümlerde THLE tipi saç ve çok katlı takviye elemanlarının kullanımı, bir yandan otomobilin toplam ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlarken,  yolcuları koruma düzeyinin de yükseltilmesini sağlıyor.

Kasa yapısının üstünlüklerine ek olarak, araçta etkin tutma güvenlik sistemleri de sunuluyor. İkisi önde kafa havayastığı olmak üzere 6 hava yastığına sahip olan 308 CC ayrıca devrilme anında devreye giren roll-bar’lara sahip.

Motor şanzıman

Yeni 308 CC’de 1.6 l THP 156 hp gücündeki motor 6 ileri otomatik vites kutusu ile birlikte sunuluyor. Euro5 emisyon seviyesine sahip bu motor yakıt tüketim değerleri ve CO2 karbondioksit emisyonlarını iyileştirirken performans seviyesini de yükseltiyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir