Yeni Lamborghini Huracan Lp 610-4 Spyder

Yeni Huracan Spyder, ilham veren teknolojiyi, olağanüstü kalite düzeyini ve nefes kesen performansı temsil ediyor. Lüks konforla birlikte saf ve dinamik tasarım, Huracan’ın bu üstü açılabilir versiyonunu başlı başına ikon değerinde bir Lamborghini haline getiriyor. Düşük ağırlıktaki, elektro hidrolik yumuşak tavanı, yeni Lamborghini’ye tavanı hem açıkken hem de kapalıyken farklı bir görünüm kazandırırken, yol tutuş ve performanstan taviz vermeyerek sürücü ve yolculara maksimum konfor sunuyor.

Atmosferik 5,2litrelik V10 motor, 610 HP güç üretiyor. Yeni Huracan LP 610-4 Spyder, 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlarken, 324 km/s’lik bir maksimum hıza erişiyor. Spyder’da ayrıca 2016 model yılına ait Huracan ailesinde yer alan ‘stop start’ sistemiyle birlikte sunulan ‘silindirlerden birini devre dışı bırakma sistemi’ ve daha iyi sürüş deneyimi için yeni ‘elektronik olarak kontrol edilen dört tekerlekten çekiş sistemi’ gibi özellikleri de içinde barındırıyor.

TASARIM VE YENİ YUMUŞAK TAVAN ÇÖZÜMÜ

Huracan Spyder, Lamborghini’nin karakteristik tasarım dilinin gelişiminde varılan en yeni noktayı temsil ediyor. Lamborghini’nin ‘şekil fonksiyondan sonra gelir’ ilkesine bağlı kalırken, göz zevkine de olağanüstü bir şekilde hitap ediyor: Lamborghini Huracan LP 610-4 Spyder’a bakmak da en az sürmek kadar heyecan veriyor.

Huracan Spyder’da yer alan en farklı özellik yeni yumuşak tavanı. Bu tavan, siyah, kahverengi ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle sunuluyor. Tavan açıkken bile Spyder’ın çizgileri, üstü açık diğer otomobillere kıyasla oldukça farklı görülüyor. Uzunluğu 4,46 metre, genişliği de 1,92 metre olan Lamborghini Huracan Spyder’ın yerden yüksekliği de yalnızca 1,19 metre. Düşük ağırlıktaki yumuşak tavan, kapalıyken Spyder’ın siluetine mükemmel bir şekilde uyum gösterirken, açık olduğunda ise mümkün olan en verimli yere saklanarak, Spyder’ın mükemmel ağırlık merkezini korumasını sağlıyor ve üstü açık otomobilin atletik ve bir o kadar da güçlü çizgilerini ortaya çıkarıyor. Gizlenen ve otomatik açılan takla barları da üstü açık otomobilin alçak siluetini bozmuyor. Yeni elektro hidrolik, düşük ağırlıktaki yumuşak tavan, orta tünelde yer alan bir düğme aracılığıyla saatte 50 kilometreye kadar olan sürüş hızında yalnızca 17 saniyede açılıyor. Bu yumuşak tavan ister açık, isterse de kapalı olsun, sürücü, kapalıyken siper camı görevi gören ve açıkken de atmosferik V10’un benzersiz motor sesini kuvvetlendiren arka camı elektronik olarak açabiliyor.

Tavan açıkken, iki hareketli kanatçıkla birlikte farklı bir tasarım çözümü de geliştirildi. Bu kanatçıklar, açılma işlemi sırasında tavanın katlanma bölmesinden yükselerek, görünür hale geliyor ve bu üstü açık otomobilin tasarımına mükemmel bir uyum gösteriyor. Otomobilin alçak ve güçlü görünümünü daha da belirgin hale getiren bu arka kanatçıklar, koltuk arkalarından başlayarak, tavan çizgisini arkaya doğru taşıyor ve Spyder’ın yandan görünüşünü mükemmel bir hale getiriyor. Entegre bir kanal da üstü açık sürüş sırasında kafa boşluğundaki sarsıntıyı azaltıyor.

Konforu daha da artırmak için yanal aerodinamik akış dalgalarını sönümlendirerek, yüksek seyir hızında bile sohbet edilmesine olanak tanıyan mükemmel bir akustiğin oluşmasını sağlayan iki adet çıkarılabilir yanal rüzgar koruması da bulunuyor.

ŞASİ

Huracan Spyder LP 610-4’ün hibrit şasisinin arka ve ön kısımlarında alüminyum malzeme kullanılırken, kabinde de yoğun olarak karbon elyaf unsurlara yer verildi. Dışı da alüminyumdan imal edildi.

Üstü açık bir otomobil için olağanüstü bir burulma sertliği sunan hafif şasinin bu özelliği selefi Gallardo’ya kıyasla yüzde 40 daha da iyileştirildi. Bu özellik ayrıca hafif mühendislik anlayışının belkemiğini oluşturmakta kalmıyor, aynı zamanda bir yarış otomobilinden beklenecek yol tutuş hassasiyetini de beraberinde getiriyor.

Huracan Spyder’ın olağanüstü aerodinamikleri arasında tamamen düz ve pürüzsüz gövde altı da yer alırken, geniş difüzörler havayı dağıtıyor ve sabit rüzgarlık da kanada eklenmiş bulunuyor. Bastırma kuvveti açısından da Huracan Spyder, selefi Gallardo’ya kıyasla yüzde 50 daha iyi performans gösteriyor ve tavan kapalıyken hava sürtünme katsayısının çok düşük olması sayesinde rüzgar sesi de ortadan kaldırılıyor.

SÜRÜŞ

Atmosferik, uzun stroklu V10 motor kavrama potansiyelini Huracan LP 610-4 Spyder’a taşıyor. Huracan Coupe ile birlikte aynı teknolojik özelliklere sahip olan bu motor, olabilecek en iyi spor otomobil motoru olarak dikkat çekiyor. Olağanüstü duyarlı olan bu motorun devri 8.700 d/d’ye kadar çıkabiliyor ve ortaya zengin, kulağa hoş gelen ve kendine özgü bir ses çıkarıyor. 5,2 litrelik hacmiyle 8.250 d/d’de 610 HP güç ve 6.500 d/d’de 560 Nm maksimum tork üretiyor. “Iniezione Diretta Stratificata” teknolojisi, hem direkt hem de endirekt benzin enjeksiyonunu bir araya getiriyor.

Saatte 324 km olan maksimum hızı ve 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlamasıyla iki koltuklu Spyder’da performanstan taviz verilmediğini de ortaya koyuyor. Yeni stop start teknolojisi ve kısmi yük altında silindirlerden birini devre dışı bırakan teknolojileri sayesinde, bu otomobilin yakıt tüketimi 100 kilometrede yalnızca 12,3 litrede kalıyor. Ayrıca, performansta yapılan önemli iyileştirmelerle Huracan Spyder’ın CO2 emisyonu da Gallardo Spyder’a göre yüzde 14 azaltıldı.

“Lamborghini Doppia Frizione” (LDF) yedi vitesli, çift kavramalı şanzıman da ışık hızında vites değişikliği yapıyor. Bu şanzımanın kalbinde hidrolik çok plakalı kavrama yatıyor. Tamamen elektronik olarak kontrol edilen ve en yüksek performans için sürekli olarak soğutulan kavrama sistemi, aynı spor otomobillerde olduğu gibi 43/57 mükemmel ağırlık dağıtımıyla birlikte torku iki aks arasında serbest bir şekilde değiştirebiliyor. Arkada yer alan mekanik diferansiyel kilidi, yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor.

Yine spor otomobillerde olduğu gibi, direksiyon üzerinde yer alan ANIMA düğmesi (Gelişmiş Ağ Bilgi Yönetimi) sportiften olağanüstü performans ve yol tutuş sağlayan dinamik seçeneklerine kadar farklı sürüş modları arasında tercih yapılmasını sağlıyor.

“Strada”, “Sport” ve “Corsa” olarak sıralanan üç farklı program seçeneği, motorun, sesin, güç aktarımının, dört çekişli sürüşün ve ESC yol tutuş sisteminin özelliklerini etkiliyor. Arka planda ise LPI sistemi (Lamborghini Piattaforma Inerziale) çalışıyor. LPI, altı sensörden otomobilin hareketleriyle ilgili gelen bilgileri alarak, tüm yol tutuş sistemlerine ışık hızında aktarıyor.

Standart olarak sunulan karbon seramik fren sistemi, Huracan Spyder’a son derece güçlü ve güvenilir bir yavaşlama sağlıyor. Ön disklerin çapı 380 millimetre ve Lamborghini fren kaliperlerini istenen renge boyama olanağını da opsiyonel olarak sunuyor.

Lamborghini ayrıca, rasyosunu yol hızına göre ayarlayan LDS (Lamborghini Dinamik Direksiyon) sistemini ve sürücü tercihleri ve sürüş tarzına göre amortisör özelliklerini değiştiren magneto reolojik amortisör kontrol sistemini de opsiyonel olarak sunuyor.

İÇ MEKAN VE DONANIM

İç mekana, yenilikçi kokpit hakim oluyor. 12,3 inçlik TFT ekran, farklı modlarda ayarlanabiliyor ve opsiyonel sunulan navigasyon haritası da dahil sürüşle ilgili tüm önemli bilgileri sürücüye sanal bir ortamda gösteriyor. Bu ekranlar, çok keskin ve parlak bir görüntü kalitesine sahip olmasının yanı sıra inanılmaz derecede ayrıntı da gösteriyor: Örneğin, maksimum hızda giderken bile sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla sanal motor devri göstergesi, saniyede 60 kez yeniden hesaplanıyor. TFT ekran, standart sunulan yeni Lamborghini Bilgi-Eğlence Sistemi II’nin bir parçası.

Sürücü, ekran fonksiyonlarını, direksiyonda yer alan düğmeleri kullanarak kontrol edebiliyor. Direksiyonda yer alan diğer kullanım unsurları da değiştirme kolları. Yumuşak tavan ve arka camın kontrol düğmelerinin yanı sıra askeri bir uçakta olduğu gibi kırmızı bir örtünün altına yerleştirilen V10 motorunu başlatma düğmesi de ortada bulunan tünel konsolun üzerinde yer alıyor. Huracan Spyder’ın elektrikli koltukları da tüm hareketlerin motor duvarına temas etmeden gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla ECU donanımına sahip.

İnce gösterge paneli ve orta konsol, iç mekan tasarımının zarafetine katkıda bulunuyor. Çok güzel bir şekilde tasarlanan ve büyük oranda kişiselleştirme imkanı bulunan iç mekan, rafine bir kalite anlayışına ve alcantara ve nappa deri döşemelere sahip. Standard, Elegante, Alcantara’lı Sportivo, Alcantara’lı Sportivo iki renk ve yumuşak derili

Sportivo iki renk olmak üzere beş farklı döşeme seçeneği ve 17 iç mekan rengi arasından tercih yapılabiliyor.

Yumuşak tavan ise siyah, kahverengi ve kırmızı olmak üzere üç farklı renkle ve dış boya da 11 farklı renk seçeneğiyle sunuluyor. Ad Personam kişiselleştirme programında beş mat dış boya seçeneği dahil çok sayıda alternatif yer alıyor.

Standart sunulan özellikler, Huracan Spyder’ın lüks yaşam tarzı kimliğine katkıda bulunuyor. Bunlar arasında LED ön ve arka farlar, 20 inç Giano jantlar ve kontrol terminali orta tünel konsolunda yer alan yeni mültimedya özelliklere sahip Lamborghini Bilgi-Eğlence Sistemi II yer alıyor. Bunlara ek olarak, sunulan yeni opsiyonlar da yeni Spyder’ın yüksek teknoloji karakterini yansıtıyor. Bunlar içinde dış tarz paketi ve the Sensonum ® yüksek kaliteli ses sisteminden (belirli ülkelerde mevcut) Lamborghini Dinamik Direksiyon sistemine kadar çok farklı seçenekler de yer alıyor.

TEKNİK VERİLER:

MOTOR

Türü: 10 silindirli V, 90 derece, IDS+MPI çift enjeksiyonlu

Hacim: 5204 cm3

Maksimum güç: 8.250 d/d’de 610 HP

Maksimum tork: 6.500 d/d’de 560 Nm

SÜRÜŞ

Türü: Elektrohidrolik çok plakalı kavramayla dört çekerli sürüş sistemi

Şanzıman: 7 vitesli LDF çift kavramalı şanzıman, Drive Select Mode üzerinden farklı vites değiştirme özellikleri

PERFORMANS

Maksimum hız: 324 km/s

0-100 km/s: 3,4 s

0-200 km/s: 10,2 s

EBAT

Aks açıklığı: 2.620 mm

Uzunluk: 4.459 mm

Genişlik: 1.924 mm

Genişlik (aynalar dahil): 2.236 mm

Yükseklik: 1.180 mm

Ön iz: 1.668 mm

Arka iz: 1.620 mm

Dönüş çapı: 11,5 m

Ağırlık (boş): 1.542 kg

Ağırlık/güç: 2,53 kg/hp

Ağırlık Dağılımı: %43 (ön) – %57 (arka)

KAPASİTE

Yakıt tankı: 83 litre

TÜKETİM**

Şehir İçi: 17,5 l/100 km

Şehir Dışı: 9,2 l/100 km

Kombine: 12,3 l/100 km

CO2 emisyonu: 285 g/km

** EC/1999/100 Direktifine göre

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir