Yeni efsane Alfa Romeo 4C

Estetik tasarımlarıyla otomobil denince akla gelen ilk ülke olan İtalya, yeni efsane adayı Alfa Romeo‘yu Frankfurt’ta tanıtacak.
Alfa Romeo’nun yeni konsepti 4C, stil ve maksimum sürüş keyfi kelimelerini tanımlamaya hazırlanıyor. ile keyfili sürüşler vadediyor.
5 saniyede 100 kilometre hız
Uzunluğu yaklaşık 4 metre olan 4C’de direkt enjeksiyonlu 1.75 litrelik turbo motor kullanılıyor. 200 beygir güç üreten benzinli motor ve karbon-alüminyum kullanımı sayesinde 850 kilogramı geçmeyen ağırlık adeta yüksek performansa işaret ediyor. İtalyan üreticinin performans verileri de oldukça etkileyici. Verilen bilgiye göre araç 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyeden kısa sürede tamamlıyor ve maksimum sürati de saatte 250 kilometre. Araçta çift kavramalı otomatik şanzıman görev yapıyor.
2012’de satışta
2012 yılında satışa sunulacak konseptin ağırlık dağılımı ise önde yüzde 40, arkada yüzde 60 olacak şekilde ayarlanmış. Aracın güzel ve gür bir ses çıkardığı ve spor otomobillere yakışır şekilde sert bir süspansiyon sistemiyle donatıldığı da edinilen bilgiler arasında.
Kaynak: Bugün vasıtasıyla haber7.com.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir