Yaz Mevsiminde de Antifriz!

Araçların hem sık arıza yapmaması ve yakıt tasarrufu için yaz bakımının da en az kış öncesi yapılan bakım kadar önemli.

Araçlar kış koşullarında buzlu ve karlı yollarda sık sık ‘dur-kalk’ yapıyor, küçük çaplı kazalara karışıyor, yağmur ve kar suları nedeniyle araçların mekanik ve elektrik aksamında sıkıntılar oluşabiliyor.

‘YAKIT SARFİYATI DÜŞER’

“Araçlarda yaz bakımı, kış kadar önemli”dir. Motorlu araçların yaza girmeden hava, yakıt ve yağ filtrelerinin değiştirilmesi gerekir. “Yaz bakımı yapılan aracın yakıt ve hava filtlereri değiştiği için daha iyi hava alır, yakıt sarfiyatı düşer.”

Bakım sırasında aracın fren, debriyaj plakalarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

“Yaz bakımlarında araçların hava, yağ, yakıt filtreleri değişmeli, klima bakımları yapılmalı. Fren balataları, aracın ön takımları ve diğer yerler kontrol edilmeli. Yani araç A’dan Z’ye bakımdan geçirilmeli. Araçta su akışının daha iyi sağlanması için suyun dolaştığı kanalların tıkanmaması için antifriz çok önemli. Araçta yaz kış olması gereken bir madde. Araçta su akışının daha iyi sağlanması, suyun dolaştığı kanalların tıkanmaması için antifriz çok önemli. Ayrıca yaz bakımında yakıt ve hava filtreleri değişen araç zaman daha iyi hava alır ve yakıt tasarrufu sağlar.”

‘SERT DAVRANIRSANIZ MASRAF ÇIKARIR’

Yaz veya kış bakımlarının düşünüldüğü gibi maliyetli değildir.

Bakım masrafı çok değil ama kontrol edilen bölgelerde hasar çıkarsa elbette araç sahiplerine bir maliyet çıkacaktır. Siz aracınızı hoş kullandıysanız aracınız da size mali anlamda hoş davranır. Ama eğer siz aracınıza sert davranıyorsanız aracınız da size sert davranacaktır ve masraf çıkaracaktır. Yaz bakımında klimalar kontrol edilmeli bakteri temizliği yapılmalı. Frenler de çok iyi kontrol edilmeli. Çünkü buzlanmalardan dolayı körüklerde yırtılmalar olabilir. Yaz bakımı yaptırmazsanız iki gün sonra bir seyahate çıktığınız zaman aracınızda su kaçağı yaşanır, bu kez hararet yapar. Fren borularında yıpranma olabilir, fren aksamında sıkıntı yaşarsınız. Hava sıcak olduğu için yazın fan motorunun kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bu daha büyük arızalar açabilir.

Araç sahiplerine yaz bakımı için tanıdıkları, bildikleri yerlere gitmeleri önerisinde bulunan uzmanlar, araç bakımının da yarım ila bir gün arasında bitiriliyor.

Kaynak: AA

Görsel: http://infografiknedir.com/araciniz-icin-yaz-bakimi-icin-neler-yapmalisiniz-infografik/

OtoGüncel

OtoGüncel haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...