“Yalın Sürüş Zevki”nin temsilcisi: Subaru BRZ

“Yalın Sürüş Zevki”ne dayanan ve kalbinde boxer motoru bulunduran konsept, hafifliği, kompaktlığı ve alçak yer çekimi merkezi ile dikkat çekiyor. Subaru‘nun arkadan itişli platformu ile birleşen konsept SUBARU BRZ yer çekimi merkezi düşüklüğünde yeni bir seviye yakalıyor. Dünyanın en düşük yer çekimi merkezine sahip araçlardan biri olan BRZ harika bir sürüş performansı vaat ediyor.

 

Üçüncü nesil boxer motorun üzerine kurulan SUBARU BRZ, özellikle bir spor araçtan beklenenleri yerine getirmesi için tasarlanmış 2.0 litrelik karşılıklı yatay 4-silindir motor taşıyor. Özellikle, silindir çapı ve strok 86x86mm olarak kare şeklinde yerleştirilmiş ve Toyota‘nın direkt yakıt enjeksiyonu teknolojisi ile birleştirilmiş (D-4S). Bu sayede, daha fazla güç ve daha fazla çevre dostluğu sağlanıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...