Volvo “en tasarruflu” şoförü seçecek


Volvo grup otomotiv Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdür Özlem Elif Çopuroğlu, yarışmalarda amaçlarının, Dünya’nın en tasarruflu yakıt kullanan sürücüsünü seçmek olduğunu söyledi.

Dünyada yakıt tasarrufu konusunda verdiği önem ve kazandırdığı fayda ile ön plana çıkan Volvo Kamyon, “The Drivers Fuel Challenge” yarışmasında Bolu’da en etkin yakıt kullanımı ile en yüksek performansa ulaşan sürücü yarışması düzenlendi. Yarışmaya, Volvo yetkilileri, 13 TIR sürücüsü, yarışseverler ve basın mensupları katıldı.

Volvo Grup otomotiv Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Özlem Elif Çopuroğlu, yarışma öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu yılki yarışmaya 11 Avrupa, 6 Asya ülkesi olmak üzere dünyada toplam 17 ülkenin dahil olduğunu, Türkiye’nin, bu sene ilk kez dahil edildiğini, 3 ayrı ilde bölge elemelerinin olacağını kaydetti.

Bolu’daki ayağın da 2 gün süreceğini anlatan Çopunoğlu, Bolu’da günde yaklaşık 13 şoförün yeteneklerini test edeceğini bildirdi.

Amaçlarının sürücülerin yakıt verimliliği, sürüş becerilerini ölçmek olduğunu belirten Çopuroğlu, “Yarışmada, belli bir rota kullanıyorlar. O yolla ilgili öngörülerini ve buna bağlı olarak yakıtı ne kadar düşürdüklerini ölçüyorlar.

Kamyonlarda ve çekicilerde entegre olarak kullandığımız başka sistemlerle beraber yakıtı da takip ettiğimiz sistemler var. ‘They fit’ sistemi ile sürücülerin performansları ölçülebiliyor. Sonuç da buna bağlı olarak belirleniyor” dedi.

Çopuroğlu, bundan sonraki ayağın Mersin’de yapılacağını kaydederek, daha sonra 1 Ekimde İstanbul’da finalin gerçekleşeceğini, İstanbul’da birinci olan sürücünün Göteborg’a gitmeye hak kazanacağını ve orada Türkiye’yi temsil edeceğini dile getirdi.

Çopuroğlu, “İstanbul’daki finalimizden sonra 20-23 Ekim tarihleri arasında İsveç’in Göteborg şehrinde 17 ülkeden katılıp birinci olan sürücüler mücadele edecek. Birinci olan dünya’nın en tasarruflu yakıt kullanan sürücüsü seçilmiş olacak” diye konuştu.

Kaynak: AA, haber7

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir