“Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması”nın Türkiye finalisti Çevre Koleji oldu…

Gençleri çevre konusunda bilinçlendirmek ve harekete geçirmek amacıyla düzenlenen ‘Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’nın Türkiye finalistleri açıklandı. Birinciliği kazanan Çevre Koleji ekibi, haziran ayında İsveç’te düzenlenecek uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek…

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) işbirliğiyle, dünya genelinde düzenlenen ‘Uluslararası Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’nın Türkiye ayağının finalistleri, Sakıp Sabancı Müzesi bünyesindeki the Seed etkinlik merkezinde düzenlenen ödül töreniyle duyuruldu.

Türkiye, bu yıl 59 projeyle Volvo Adventure’a başvurdu ve 2005 yılından beri ülkemizden yarışmaya yapılan toplam başvuru sayısı 829’a ulaştı.

Yarışmaya başvuruda bulunan 59 okul ve proje, uluslararası jüri tarafından ön eleme ile 14’e indirildi. Türkiye jürisi, bu 14 projeyi değerlendirerek seçimini yaptı ve oylama sonucunda yarışmaya İstanbul’dan katılan Çevre Koleji, ‘Glassful of Life – Bir Bardak Dolusu Yaşam’ adlı projesiyle Türkiye birincisi seçildi. Çevre Koleji, haziran ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek olan uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

Yarışmada derece alan okullardan; Amasya Mehmet Bilgili İlköğretim Okulu ‘Dökmeyin, Geleceği Kirletmeyin’ adlı projesiyle ikincilik, Bolu Anadolu Öğretmen Lisesi ise ‘Doğanın Plastik Poşetlerden Temizlenmesi’ adlı projesiyle üçüncülük ödülüne hak kazandı.

‘Bir Bardak Dolusu Yaşam’

Çevre Koleji öğrencileri, ‘Bir Bardak Dolusu Yaşam’ adlı projelerinde, içme sularındaki riskleri temel almışlar. Plastik şişelerdeki içme sularının tehlikelerini anlatan proje kapsamında, daha sağlıklı olan cam şişelerin teşvik edilmesi amaçlanıyor. Kafeteryalarında plastik şişe su satışını durdurmak için okul yönetimi ile birlikte Sağlık Bakanlığı’na resmi dilekçeyle başvuran Çevre Koleji öğrencileri, kampanyalarının etkisini artırmak için konuyla ilgili afişler de hazırlamış.

Birincilik ödülü 10 bin ABD Doları

Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’nda ülkelerinin birincileri olan ekipler, projelerini haziran ayında İsveç’te düzenlenecek uluslararası finalde sunacak. Finalde dereceye girecek projelerin ekiplerini ise çeşitli armağanlar bekliyor. Birinci olan ekibin 10 bin ABD Doları, ikincinin 6 bin ABD Doları, üçüncünün ise 4 bin ABD Doları ile ödüllendirileceği finalde, dereceye giren projeler Volvo Adventure web sitesinde yayınlanarak tüm dünyaya duyurulacak

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...