Volkswagen Çin’de fabrika kuracak

Dünyanın önde gelen Almanotomobil şirketlerinden Volkswagen (VW), Uygur Türklerinin yaşadığı Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xinjiang bölgesindeki Urumçi kentinde fabrika kuracak.

Fabrikanın kurulmasıyla ilgili anlaşmanın, Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun Almanya’ya yapacağı bir ziyaret çerçevesinde pazartesi günü imzalanacağı bildirildi.

Başbakan Wen, pazar günü de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu yıl konuk ülke olduğu Hannover Sanayi Fuarının açılışını yapacak.

Volkswagen şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn, ilk kez bir yabancı şirketin Xinjiang bölgesinde kuracağı bu fabrikada en ileri teknolojide otomobillerin üretileceğini belirterek, bunun bölgedeki tüm komşu ülkelere de olumlu etkisi olacağına işaret etti.

Bölgenin bir kriz bölgesi olduğuna dikkat çeken Alman Haber Ajansı (DPA), sözkonusu fabrikada 20 bin ila 50 bin otomobil üretileceğini, bunun VW’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki diğer fabrikalardaki üretimden çok daha az olduğunu belirtti.

Bu ülkedeki diğer VW fabrikalarının her yıl 300 binden fazla otomobil ürettiği ifade edilen haberde, 2013 yılında üretime başlaması planlanan fabrikadaki üretim hacminin yaklaşık 240 milyon avro olduğu kaydedildi.

DPA’nın haberinde, Uygur Türklerinin, Çinlileri, kendilerini siyasi ve kültürel açıdan baskı altında tutmakla eleştirdiği belirtildi.

Haber7

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir