TÜYAP, Automechanika ve Petroleum fuarlarına ev sahipliği yapacak

Otomotiv Yan Sanayinin, otomotiv ihracındaki payı yüzde 45’e yükseldi, sektör 2013’de 20 milyar dolarlık ihracatı hedefliyor!

11-14 Nisan 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Automechanika Istanbul ve Petroleum Istanbul fuarlarına ev sahipliği yapacak.

Bu yıl, Automechanika Istanbul, bölgedeki tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirerek, 38 ülkeden, %40’ı yabancı olmak üzere toplam 1.200 katılımcısı ile pek çok ilke de imza atacak. Çok sayıda ziyaretçinin beklendiği fuarın partner ülkesi ise Meksika olacak.

Finansal büyüklüğü 125 milyar TL’ye ulaşan Türkiye akaryakıt, LPG ve madeni yağ sektörlerini temsil eden Petroleum Istanbul Fuarı da aynı tarihlerde düzenlenecek. Fuar, enerji piyasalarına yönelik yasal düzenlemelerin ardı ardına gündeme geldiği bu dönemde, önemli bir etkinliğe sahne olacak. 11. Uluslararası Petroleum Istanbul Fuarı’ na, petrol, LPG, madeni yağ ve ekipman sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı 200’ü aşkın firmanın katılacak. Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinin katılacağı fuarın, geçmiş yıllara oranla daha fazla ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Eş zamanlı olarak düzenlenen fuarlar öncesi ortak bir basın toplantısı düzenleyen, Hannover Messe, Messe Frankfurt ve Enerji Fuarcılık, iki dev sektörün sinerjisinin organizasyona ilgiyi artırdığını, yurt içi ve yurtdışından çok sayıda ziyaretçi ile rekor bir sonuç beklediklerini açıkladılar.

Basın toplantısına, Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop, Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic, Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu, TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Kaya, Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi H.E.Jaime Garcia Amaral konuşma ve sunumlarıyla katıldılar.

TAYSAD adına konuşan Hayri Kaya, 2013 yılının ilk 2 ayında otomotiv ana sanayi ihracatını 1 milyar 810 milyon USD olduğunu,  otomotiv yan sanayi ihracatının %7 oranındaki artışla 1 milyar 468 milyon USD seviyesine ulaştığını böylece, yan sanayinin toplam ihracat içindeki payı %44,7 oranına yükseldiğini açıkladı.

Kaya konuşmasını; “İhracatımız ise tim (Türkiye İhracatçılar Meclisi) kayıtlarına göre 19 milyon 63 bin USD seviyesinde oldu.  Bu tutarın 8,3 milyar USD’lik bölümü otomotiv tedarik sanayimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. 2011 yılına göre daha düşük seviyede gerçekleşen ihracatımızdaki düşüşün en önemli nedeni, Avrupa Birliği’nde otomobil talebinde ve AB’de en büyük üreticisi olduğumuz hafif ticari araçlar talebinde meydana gelen azalmadır.  TAYSAD olarak 2013 yılı toplam araç üretiminin 1 milyon 100 bin adet, yurtiçi satışın 800 – 810 bin adet olarak gerçekleşeceğini ve toplam ihracatımızın ise 19-20 milyar USD seviyesinde olacağını öngörüyoruz.” şeklinde sürdürdü.

Toplantıda söz alan Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop, İstanbul’da 7.si düzenlenen Automechanika Istanbul fuarı otomobil endüstrisine hitap eden en büyük etkinlik haline geldiğini, Türkiye ve dünyadaki otomotiv sektöründe karar vericilerin fuar ajandasında değişmez bir yere sahip olduğunu ve gelecekte de sektörün en önemli etkinliği olmaya devam edeceğini belirtti.

Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic ise, “Uluslararası katılımın yüksek olması Automechanika Istanbul için yeni bir olay değil. Yabancı katılımcılar fuara her zaman yoğun ilgi göstermişlerdir, ancak bu yıl birinci sınıf alanlar için yabancı şirketlerden gelen talepler hepimizin beklentilerini aştı. Ayrıca Türkiye’nin tüm otomotiv endüstrisi de fuarda yer alacağı için de bütün fuar alanları tükenmiş durumda.  Türk ve yabancı katılımcıların birlikte oluşturduğu bu katılımcı portföyü fuarımızın başarısının anahtarıdır.” açıklamasını yaptı.

Binlerce ziyaretçinin fuardan iki hafta önce çevrimiçi kayıt yaptırdığını ve bütün katılımcıların hem Türkiye hem de yurt dışından gelen profesyonel ziyaretçileri ile alıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşacağını söyleyen Medjedovic, “Daha önce online ön kayıt için böyle yoğun bir ilgiyle karşılaşmamıştık. Bu ilgi, fuarda profesyonel ziyaretçi trafiğinin yoğun olacağına işaret ediyor.” diyerek, bu yıl Automechanika Istanbul’un odak noktasının yeni tedarik ve üretim pazarları olacağını belirtti.

Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu; Türkiye’nin ve bölgenin petrol, LPG, madeni yağ ve ekipman sektörlerini buluşturan ilk uluslararası organizasyonu olan Petroleum İstanbul’un 30 bini aşkın akaryakıt, otogaz, tüplügaz ve madeni yağ bayisi, ilk kez bir fuara özgü “Loyalty” programı olan BAYİ CARD ile bu dev platforma olacağını belirtti. Komsuoğlu; “Avrupa’nın akaryakıt ürünleri talebinin 2020 yılına kadar % 2 azalması öngörülürken, Türkiye’nin talebinde ortalama %3 artış beklenmesi pazarı cazip kılıyor. 30’u aşkın akaryakıt ve LPG ana dağıtım şirketi aynı çatı altında buluşuyor. Özel sektör temsilcileri ile siyasetçileri ve bürokratları aynı masa etrafında buluşturan Petroleum Istanbul Konferansları, enerji piyasasının gündemini belirliyor.” dedi.  Komsuoğlu; “2010 yılında benzin, motorin ve LPG otogaz toplamından oluşan otomotiv yakıtları toplam tüketimi 2009 yılına göre % 1,9 artarak 18,4 milyon tona ulaştı.  8.880 otogaz istasyonuyla 3.700 istasyonu olan Polonya’nın açık ara önünde bulunan Türkiye, yıllık 2,5 milyon ton LPG otogaz tüketimiyle G. Kore ile zirveyi paylaşıyor. Türkiye 3,5 milyon ton yıllık madeni yağ üretim kapasitesiyle her yıl ihracatını % 11 arttırıyor.” Diye sözlerine ekledi.

Fuara Avrupa’dan büyük ilgi var!

Fuara en büyük katılım, Almanya’dan gerçekleşiyor. Türkiye’de gerek kendileri, gerekse Türk ortaklarıyla faaliyet gösteren 6.500 Alman KOBİ’sinin olması, bu ilginin önemli bir göstergesi olarak belirtiliyor.

2001 senesinden itibaren fuara katılıp ve çok büyük ilgi gösteren bir diğer ülke ise, İtalya. Üretimlerinde öncelik olarak inovasyona önem veren İtalya’nın katılımcı sayısı bu yıl iki katına çıktı. Fransa, İngiltere, Singapur, Avusturya, Hırvatistan, Hindistan, Pakistan ve Tunus’un İlk defa milli katılım gösterdiği fuara, Renault Mais de katılıyor. Renault, bir ilke atarak yeni modelinin lansmanını fuarda yapacak.

Fuara katılan önemli markalar arasında, BOSCH, Türk Henkel, Mirka (Finlandiya) bulunuyor. Çin, Kore ve Taiwan’dan çok bilinen önemli markalar ve firmalarla üst düzey bir katılım gerçekleştiriyor. WESTLAKE, CHEZHOU, BAOFENG, RUILI, RUIZHOU, bunlardan en önemlileri arasında yer alıyor. Fuara ülke olarak katılan İran’ın, en önemli firmalarından biri olan Subco da fuarda olacak. Ayrıca, İspanya, Polonya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Hırvatistan ve Sırbistan da önemli firmalarla fuara katılan ülkeler arasında bulunuyor.

Türkiye ve komşu ülkelerin sektördeki lider fuarı konumunda olan Automechanika Istanbul, tüm diğer fuarlar arasında katılımcı ve ziyaretçi bazında en yüksek memnuniyet oranına sahip bulunuyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir