TÜVTÜRK’ten BP’ye “Muayeneci Gözüyle Akaryakıt Tankeri Kontrolü” Eğitimi

TÜVTÜRK, güvenlik kontrolü konusundaki tecrübe ve bilgi birikimini BP Türkiye’nin güvenlikten sorumlu saha ekipleriyle paylaştı.
Türkiye’de periyodik araç muayenesi ve egzoz gazı emisyonu alanlarında hizmet veren TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları, bünyesinde çalışan 2.500 teknisyen ve istasyon  yöneticilerinin işe giriş
ve periyodik eğitimlerini sağlanmak amacıyla İstanbul Şile’de kurmuş olduğu eğitim merkezinin kapılarını sektörel paydaşlarına açıyor. Bağımsız, tarafsız ve dürüst bir muayene kuruluşu olarak TÜRKAK tarafından akredite edilmiş olan TÜVTÜRK, araç güvenliği konusundaki tecrübelerini TÜVTÜRK Akademi ismi verilen
merkezde düzenlediği eğitimlerle yaymayı amaçlıyor.

BP Türkiye için özel olarak hazırlanan “Muayeneci Gözüyle Akaryakıt Tankeri Kontrolü” başlıklı ilk eğitim, TÜVTÜRK Akademi’de 19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. İki gün süren eğitimde, uzman teknisyen ve eğitimciler, BP Türkiye’nin akaryakıt tankerlerinin güvenlik kontrolleri ile ilgili ekibine, akaryakıt tankerlerine yönelik olarak araç güvenliği ve güvenlik kontrolleri konusunda özel bir eğitim verdi.

Akaryakıt tankerlerinin trafikte potansiyel bir risk yarattığının farkında olduklarını ve bu riski azaltmak için
tüm tankerlerinin periyodik olarak güvenlik kontrollerinin yapıldığını söyleyen BP Yol Güvenliği Koordinatörü Oytun Tezcanlı, TÜVTÜRK eğitimiyle de bu bilgilerini pekiştirdiklerini ve uzmanlıklarını artırdıklarını söyledi.

Eğitim için özel istasyon açıldı
Beş yıldır araç muayene konusunda hizmet verdiklerini ve bu sürede her cinsten yaklaşık 10 milyon aracın muayenesini yaptıklarını söyleyen TÜVTÜRK İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Koray Özcan da, “ Teknik güvenlik ve güvenlik kontrolleri konusunda büyük bir bilgi birikimimiz ve tecrübemiz oluştu. Bu deneyimi TÜVTÜRK Akademi vasıtasıyla trafikte can güvenliği için herkes ile paylaşmaya hazırız” diye konuştu.
Kamu ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak araç muayenesi konusunda yıllardır eğitimler düzenlendiğini söyleyen Özcan, “Uzman teknisyenlerin yetişmesi ve bilgilerini pekiştirmesi için Şile’de, sadece eğitim için özel bir merkez kurduk. TÜVTÜRK Akademi ismini verdiğimiz bu merkezi kendi bünyemizdeki eğitimlerin yanısıra, taşıt ve trafik güvenliği konusunda sektörel paydaşlara farklı eğitimler düzenlemek için de kullanmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu eğitim kapsamında BP Türkiye’nin akaryakıt tankerlerinin denetimlerine yönelik kendi iç sistem ve prosedürleri de TÜVTÜRK uzmanlarının katkılarıyla tekrardan ele alındı.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir