Türkiye’de filo kiralama 5 yılda ikiye katlanacak! Nasıl mı?

Frost & Sullivan’ın araştırmasına göre faydalarının farkına varan Türk tüketiciler filo kiralama hizmetlerine yöneliyor

Frost & Sullivan’a göre filo kiralama hizmetlerinde Türkiye pazarı, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına tanık olabilir.

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık gruplarından Frost & Sullivan’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre operasyonel kiralamanın sağladığı faydalar konusunda artan farkındalık yeni tüketicileri çekerken Türk filo kiralama pazarını da ayakta tutuyor. Analistler, halihazırda filo pazarının yalnızca yüzde 22’lik bir bölümünün gerçekleştiğini, operasyonel kiralama şirketleri açısından devasa büyüklükte el değmemiş bir potansiyel mevcut olduğuna vurgu yapıyorlar.

Türkiye büyümede Avrupa lideri olacak

Frost & Sullivan’ın “Türkiye Filo Kiralama Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı araştırmasına göre operasyonel kiralama şirketlerinin satın alacağı araç sayısı 2012’deki 69.000 oranından 2018 yılında 123.000’e yükselecek. Analistlere göre Türkiye pazarı büyük olasılıkla Avrupa ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayarak birçok Avrupa ülkesini geride bırakacak.

Sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Frost & Sullivan Otomotiv ve Taşımacılık Yatırım Analisti Hikmet Çakmak şu görüşü ileri sürüyor: “Daha düşük maliyetler ve üstün filo yönetimi gibi faydalar, filo kiralama hizmetlerinin Türkiye’de benimsenmesini sağladı. Ülkedeki yüksek taşıt vergileri de büyük çaplı filo müşterilerini doğrudan alım yerine operasyonel kiralama seçeneğine yönlendiriyor.”

2019’da araç sayısı 300 bine ulaşacak

Araştırmaya göre halihazırda pazarın büyümesine en büyük katkıyı eczacılık, sağlık ve hızla büyüyen tüketim malları firmaları yapıyor. Operasyonel kiralama şirketleri, küçük ve orta ölçekli işletmelere inerek yeni iş modelleri geliştiriyor. Bu nedenle operasyonel kiralamaya yönelik araç havuzunun 2019 yılına kadar 300.000 araca ulaşması bekleniyor. Buna bağlı olarak küresel oyuncular, yatırım fonları ve özel sermaye, gelecek vaad eden Türkiye operasyonel kiralama pazarını takibe almış bulunuyorlar.

Söz konusu çevrelerin açısından bakıldığında, kiralama şirketlerinin hizmet kalitelerini yükseltmek ve yeni mobilite çözümleri sunmak için ortaklık ve satın alma seçeneklerini araştırmaları gerekiyor. Örneğin, dizel araçlar mevcut durumda kiralama pazarının neredeyse yüzde 90’lık bir bölümünü teşkil ediyor olsa da, hibrid ve elektrikli araçlara olan talebin de artması bekleniyor.

Bu konuda kuruluşlara tavsiyelerde bulunan Çakmak şunları söylüyor: “Yeni iş modelleri ve gelişmiş hizmet kalitesi operasyonel kiralamayı ileri taşıyacak olsa da, ilgili mevzuatın olmaması pazarın gelişimini olumsuz etkiliyor. Hafif ticari taşıtların kiralanmasını engelleyen yönetmelikler zorlukları artırıyor. Operasyonel kiralama kuruluşları, kontrol mekanizmalarının oluşumu konusunda devletle birlikte ortak bir program oluşturmalıdır.”

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir