Türkiye otomobil pazarı Eylül ayını yükselişle tamamladı

AB (27) ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı 2012 yılı Eylül ayında 1.132 bin adet iken, 2013 yılı aynı ayda yüzde 5 oranında artmış ve 1.194 bin adet düzeyine yükselmiştir.

Eylül ayında AB otomobil pazarında en sert düşüş gösteren ülke yüzde 31 ile Slovakya’da oldu, daha sonra sırasıyla yüzde 26 ile İzlanda, yüzde 7 ile Avusturya, yüzde 5 ile Lüksemburg ve Romanya, yüzde 3 ile İtalya, yüzde 1 ile Hollanda ve Almanya belirlenmiştir.

Eylül ayında en yüksek artış yüzde 32 ile Macaristan’da gerçekleşti. Macaristan’ı yüzde 29 ile İspanya, yüzde 28 ile İrlanda, yüzde 26 ile Letonya, yüzde 25 ile Slovenya, yüzde 16 ile Portekiz, yüzde 16 ile Bulgaristan, yüzde 15 ile Polonya, yüzde 12 ile İngiltere, yüzde 11 ile İsveç, yüzde 10 ile Yunanistan, yüzde 9 ile Norveç ve yüzde 9 ile Estonya izlemiştir.

2013 yılı Eylül ayında Türkiye otomobil pazarındaki artış yüzde 7 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 53 bin adede yükseldi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser