Türkiye bilgi istedi, Alman Maliyesi “sır” dedi!

Dilerseniz önce biraz neler olduğunu hatırlayalım. Gümrük Bakanlığı haziran ayı sonunda bir operasyon başlattı ve 2009-2010 yılları içinde Türkiye’ye ‘0′ kilometre gösterilerek sokulmuş olduğu iddia edilen 1200 kullanılmış Avrupa menşeili aracın ve bunları ithal edenlerin peşine düştü. Bu operasyonla birlikte sadece yurda kaçak olarak değil, resmi ithalatla gelmeyen tüm lüks araçların ithalatı da zorlaştırılmaya başlandı. Sonra önce grey market olarak anılan, ‘resmi olmayan ithalatçılar’, ardından Otomotiv Distribütörleri Derneği üyeleri Sanayi Bakanlığı ile görüşmelere başladılar.
Grey Marketçiler, ağırlıklı olarak Almanya’daki yetkili satıcılardan satın aldıkları ve bu satıcıların ellerinden çıkarabilmek için birkaç gün hatta bazen birkaç saatliğine trafiğe kaydettirdikleri araçların kullanılmış sayılmaması gerektiğini anlatmaya çalıştılar. Distribütörler ise mevcut yasalara göre bu tip araçların ikinci el sayılması gerektiğini ve Türkiye’ye ikinci el araç ithalatının yasak olduğunu ifade ettiler. Ama asıl tartışma elbette bu değildi. Çünkü bu tip araçların Türkiye’ye öteden beri nasıl geldiği sadece distribütörler ve bu araçları satın alanlar değil, hem Gümrük, hem Sanayi hem de Maliye Bakanlığı tarafından zaten biliniyor ve en kibar söyleyişle görmezden geliniyordu.
Ama pazar büyüyüp, ithal edilen lüks araçların sayısı binlerle ifade edilmeye başlanınca, sıkıntılar su yüzüne çıkmaya başladı. Çünkü grey market, resmi distribütörün örnek 55 bin TL ÖTV ödeyerek ithal ettiği bir Mercedes E 250 için 13 ile 35 bin TL arasında değişen miktarlarda ÖTV ödüyordu. Çünkü araç faturasını daha düşük gösteriyor ve aradaki farkı da kâr hanesine yazabiliyordu, yazmaya devam ediyor. Bu duruma ne tip bir önlemle son verilecek, ya da son verilecek mi henüz bilmiyorum ama 55 bin TL yerine 13 bin TL ödeyerek araç ithal edilebiliyorsa ve bütün bu bağırış çağırışa rağmen bir türlü önlenemiyorsa yapanın güvendiği bir şeyler vardır diye düşünüyor insan ister istemez.
Almanya Reddetti
Ama öte yandan yazının başlığında yazdığım türden gelişmeler de yaşanıyor. Gümrük Bakanlığı Alman Maliye Bakanlığı’na mektup yazarak, Türkiye’deki özel ithalatçılara araç satan Alman firmalarından satılan araçların belgelerini istedi. Alman firmaları satış fiyatlarının şirket sırları olduğunu ve paylaşamayacaklarını söyleyerek reddettiler. Konunun bütün muhataplarına son derece büyük sıkıntı yaşatan bu işin bir türlü çözülememiş olması, Türkiye gibi özellikle otomotivde iddiası büyük bir ülkeye yakışmıyor doğrusu.
Kaynak: Haberturk.Com Web sitesinde yayımlanan “Türkiye bilgi istedi, Alman Maliyesi ‘sır’ dedi!” haberinden alınmıştır (22/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir