Trafikte Sorumluluk Hareketi Feshane’de

2010 yılından beri 36 kenti ziyaret ederek trafik güvenliği konusunda eğitim ve etkinlikler düzenleyen Trafikte Sorumluluk Hareketi, bu kez Feshane’deydi. Trafikte Sorumluluk Hareketi saha etkinlikleri kapsamında Ramazan etkinliklerine katılan yüzlerce İstanbullu, emniyet kemeri simulasyonu, alkol gözlüğü ve motosiklet simülasyonu ile hem keyifli vakit geçirdi, hem de trafik güvenliği hakkında bilgi sahibi oldu

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonunda, trafik ve taşıt güvenliği alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşların işbirliğinde ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarının desteğiyle gerçekleştirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi’nin, saha etkinliklerinin bu yılki ilk  durağı Feshane oldu. 2010 yılından beri 36 ilde gerçekleştirilen saha etkinliklerinde, trafikte sorumluluğun en önemli unsurlarından biri olan taşıt güvenliği konusunda başta sürücüler olmak üzere kamuoyunda farkındalık yaratılması hedefleniyor.

26-27 Temmuz tarihleri arasında Feshane’de düzenlenen Ramazan etkinliklerinde İstanbullular’a, şehir içinde ve şehirlerarası yollarda emniyet kemeri takmanın gerekliliği ve alkolün sürücüler üzerindeki etkisi alkol gözlüğü ve emniyet kemeri simülasyonlarıyla anlatıldı. Etkinlik alanında yer alan TÜVTÜRK Gezici Araç Muayene İstasyonu vasıtasıyla da taşıt güvenliği ve araç muayeneleri hakkında detay bilgi verildi.

Emniyet kemeri ve motosiklet simülasyonu büyük ilgi gördü

Etkinlik alanında en çok ilgiyi çeken bir diğer şey de motosiklet simülasyonu oldu. Ağırlığı, ebatı ve hareketli aksamlarıyla bir motosikletten hiçbir farkı olmayan simülatör, katılımcılara yoğun trafikte motosiklet sürme deneyimi yaşattı. Katılımcılar, motosikleti sağa sola yatırarak güvenli bir şekilde kullanmaya çalıştılar. Bu simulatör aracılığı ile motosiklet kullanımında kask gibi güvenlik araçlarının da önemine dikkat çekildi.

Etkinlikte, araç kullanıcılarının olası kazalarda kontrollerini yitirdiklerinde yaşadıkları duruma en yakın tecrübeyi yaratan ‘Emniyet Kemeri Simülatörü’ yer aldı. Büyük merak uyandıran simülatörün koltuğuna emniyet kemeri takmaksızın oturan katılımcılar, simülatörün 360 derecelik dönüşüyle, seyahat halindeyken emniyet kemeri kullanmamaları halinde yaşayabilecekleri üzücü sonuçlar hakkında bilgi sahibi oldular, emniyet kemeri ile tekrar bir dönüş daha yaşayarak aradaki farkı gördüler. Ayrıca etkinlikler kapsamında trafik konulu bilgi yarışmaları gerçekleştirildi. Trafik güvenliği konusunda bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir