Trafik Terörü Can Almaya Devam Ediyor

Başbakan Yıldırım, trafik kazalarında ölenlerin terör nedeniyle ölenlerden daha çok olduğunu söyledi.Yıldırım, bu kazaların ekonomik olarak verdiği büyük zarara da dikkat çekti.

Başbakan Yıldırım, ‘Trafikte Yüzde 100 Yaşam Projesi’nin açılışında konuştu.

Trafik kazalarının bilançosuna dikkat çeken Yıldırım, ”Bugün halen yanılmıyorsam yıllık 25 bin can kaybı, on binlerce yaralı, milyarlarca avro maddi kayıp var. Türkiye de bundan farklı değil, Amerika da bundan farklı değil. Dünyanın her tarafında aslında ‘sessiz ölüm’ dediğimiz, trafikteki ölümler, terör nedeninden kat kat üstünde ama terör çok konuşuluyor, trafikteki ölümler konuşulmuyor.” dedi.

Traik kazalarında en önemli faktörün insan olduğunu söyleyen Yıldırım, insan hatasının yüzde 90’a yaklaştığını ve bunun eğitimle çözülebileceğini söyledi.

’15 YILLIK ÇALIŞMAYI TEK SEFERDE YAPABİLİR’

Başbakan Yıldırım, trafik kazalarının ekonomiye zararına da dikakt çekerek, ”Trafik kazalarında sadece bu durum bitmiyor, sakat kalanlar ömür boyu bu acıyı yaşıyor. Ülkeye maddi kaybı, AB ülkeleri içerisinde yıllık 1100 milyar avro. Bu para 15 yılda ülke için yaptığımız bütün alt yapıyı bir seferde yapmak demek.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım ayrıca, trafik kazalarında 0 ölüm için küçük büyük projelerin hepsinde kendisinin de olduğunu belirterek bu yönde atılacak adımlara desteğini ilan etti.

Kaynak: Haber7

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir