Toyota’nın “Sürdürülebilir” Başarısı

2012 Davos Dünya Ekonomik Forumu sona ererken, dünyanın farklı ülkelerinden uluslararası şirketleri içeren “Corporate Knights Global 100 Başarılı Sürdürülebilir Şirketler” listesi de açıklandı. Toyota, 22 ülkeden farklı markalar arasında dünyanın sürdürülebilir 100 başarılı kuruluşunu belirlendiği sıralamada otomotivde 1. olurken, toplamda 21.nci sıraya yerleşti.

Global 100 listesinin oluşturulduğu kriterler arasında, enerji, karbon, su ve atık verimliliği gibi çevresel etkilerin yanı sıra liderlikte çeşitlilik, ücret politikaları ve çalışan bağlılığı, ödenmiş vergiler, güvenlik politikaları, sürdürülebilirliğe yapılan yatırımlar, inovasyon kapasitesi gibi faktörler yer alıyor.

Çevreci ve inovatif araç teknolojileri konusunda lider otomobil üreticisi Toyota, 360 derece sürdürülebilir ulaşım yaklaşımı ürün tasarımı ve geliştirmeden üretimine, aracın satışından kullanımına ve geri dönüşümüne kadar her aşamada sürekli iyileştirme çalışmaları yapıyor. Dünyanın ilk seri üretim elektrikli hibrid otomobili Prius’un da yaratıcısı olan Toyota, dünya çapında 3,5 milyon adedin üzerinde hibrid araç satışı ile hibrid teknolojisinin de lideri konumunda.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir