Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt; “Bugün açıklanan ÖTV artışı toplam pazarın yüzde 35’sini olumsuz yönde etkileyecektir.

Hükümetin önceden haber vermeksizin bir anda uygulamaya koyduğu ÖTV artışı hakkında sektör yöneticilerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.
Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckart “Stoklarımızı eritmek için zaman verilmeliydi” derken, Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt “Bugün açıklanan ÖTV artışı toplam pazarın yüzde 35’sini olumsuz yönde etkileyecektir.” yorumunda bulundu.

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 1600 cc üzerindeki otomobilleri ve bir kısım ticari aracı kapsayan ÖTV artışının Türkiye’de cari açığı azaltmak için otomotiv sektörünün yarattığı direkt ya da dolaylı vergilere olan ihtiyactan kaynaklandığını biliyoruz. Ancak ani gerçekleşen bu tür kararlar global şirketlerin ülkemize bakışını ve ülkemizdeki ekonomik istikrara dair görüşlerini de değiştiriyor. Özellikle bu düzenleme ülke gündeminde yerli marka oluşturmanın yer aldığı bir dönemde yatırım yapmayı planlayan yerli ve yabancı yatırımcıları da düşündürecektir kanaatindeyim. Otomotiv sektöründe 5-10 yıllık dönemleri kapsayacak vergi planlarının yapılması, otomotiv strateji belgesinde de bahsi geçen çevreci otomobillere yönelik vergi sistemlerinin geliştirilmesi, geleceğin daha net görülebilmesi için önemlidir. Bugün açıklanan ÖTV artışı toplam pazarın yüzde 35’sini olumsuz yönde etkileyecektir.Bu artış 2011 ve sonrasında toplam pazara negatif olarak yansıyacaktır.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.