Toyota depremin etkilerini siliyor!

Geçtiğimiz Mart ayında Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunaminin etkisiyle üretim kayıpları yaşayan Toyota, toparlanma sürecinin ardından Avrupa pazarında hızlı bir yükselişe geçti. Yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük bir artış yakalayan Toyota 403 bin 656 aracın satışını gerçekleştirdi. Toyota, 2011’in ilk 6 ayında bir önceki yıla göre yüzde 51 oranında büyüyen Türkiye otomotiv pazarında da, 17 bin 148 adet ile satışlarını yüzde 69 oranında artırarak pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi.
Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Didier Leroy, Japonya’da yaşanan deprem sonrasında Toyota’nın mücadeleci ruhunu başarıyla ortaya koyduğunu belirterek “Yılın güçlü bir ilk çeyreğinden sonra yılın ilk yarısında gerçekleşen pozitif sonuçlar için mutluyuz. Bu durum Mart ayında meydana gelen deprem sonrasında yaşanan tedarik kaygılarını en aza indirmek için bizlerin ve tedarikçilerimizin ne kadar yoğun çalıştığının bir göstergesidir.” dedi.
Leroy, “Yılın geri kalanında planlanmış olan üretim ve satış hacimlerine ulaşmak için yeniden düzenlemeler yapıyoruz. Müşteri siparişlerini karşılayarak teslimatları hızlandırmaya çalışıyoruz. Yıllık bazda satış hacmimizi artıracağımıza eminiz.” diyerek Toyota’nın önümüzdeki 2-3 yılık dönemde Avrupa’da 1 milyon araç satma hedefinin altını çizdi.
Toyota’nın Avrupa için üretim hacmi, Haziran ayı başından bu yana yüzde 100 seviyesine ulaşırken Japonya’da da normale seviyelere yaklaştı. Toyota, Avrupa’daki müşteri taleplerini karşılayabilmek adına deprem öncesi planların üzerinde araç üretimi de gerçekleştiriyor.
Toyota vites büyüttü.
Toyota’nın Avrupa’da yılın ilk 6 ayındaki 403 bin 656 adetlik satışında hibrid versiyonu da dahil olmak üzere Auris ailesi yüzde 22’lik artışa imza attı. Toyota Corolla satışları yüzde 44 artarak 35 bin 937 adetlik rakam ile üstün performansını bir kez daha kanıtlarken, RAV4 ve Land Cruiser satışları da yüzde 20 oranında artış kaydetti.
Avrupa müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan yeni modellerin ve güçlenmeye devam eden tam hibrid ürün gamının, Toyota Avrupa satışlarına önemli katkıda bulunmasını bekleniyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir