Toyota Corolla Efsanesi Devam Ediyor

Toyota Corolla üretime geçildiği yarım asra yaklaşan zaman içinde dünyanın en çok satan otomobillerinden biri. Onbirinci nesil olan son jenerasyonu ile Sakarya’da bulunan Toyota fabrikasında üretilen Toyota Corolla, yeni nesil arabalar arasında hala en iyi aile otomobili alternatiflerinden biri olma ünvanını devam ettiriyor.

Önceki nesline göre daha keskinleşen hatlar ile daha dinamik bir görüntüye kavuşan Toyota Corolla, yeni tasarımı ile kimi Toyota tutkunlarından oldukça eleştiri de aldı. Ön farlar ile aynı boyutlarda bütünleşen ızgara yapısının yanlara kadar uzayan çizgileri aracı olduğundan daha büyük göstermeyi başarmış. Dış tasarımında bolca kullanılan krom detaylar ise Toyota Corolla için kalite algısını daha yukarıya taşımış. Önceki neslinde ayrı bir eleştiri konusu olan yere yakın yapısı bu jenerasyon ile biraz daha iyileştirilmiş ve daha yüksek bir konumlandırma sağlanmış.

Gerek ön gerekse arka oturma alanında rakiplerine oranla daha iyi bir diz mesafesi sunan Toyota Corolla, yüksek baş mesafesi ve ergonomik oturma yapısı ile de oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Yüksek konumlandırılan kokpit görüş açılarına engel teşkil etmiyor. Bu nesilde eklenen 6.1 inçlik dokunmatik ekrana sahip multimedya sistemi ise içerdiği bağlantı seçenekleri ile günümüz eğlence sistemlerinde sunulan ihtiyaçları tamamen karşılayabiliyor.

Sert süspansiyon sistemi her ne kadar konfor hissini törpülese de, özellikle bir önceki nesline göre sürücüsüne çok daha iyi bir yol tutuş imkanı sağlıyor. Net direksiyon tepkileri ile daha fazla güven hissi veren Yeni Corolla, kabin içi ses yalıtımı konusunda da gayet başarılı.

2 adet benzin ve 1 adet dizel motor olmak üzere 3 farklı motor seçeneğine sunan Toyota Corolla, 1,33 litrelik 99 beygir güce sahip manuel şanzımanlı modelinin hantallığı konusu ile eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Ancak benzinli motor seçeneğine eklenen 1.6 litrelik ve 132 beygir güce sahip yeni motoru ile artık performans açısından daha tatmin edici olduğunu söylemek mümkün.

Sınıfının en iyi yakıt tüketimi değerlerine sahip olarak gösterilen 1.4 litrelik D-4D motor seçeneği 90 beygirlik gücü ile özellikle hızlanma konusunda rakiplerinin gerisinde kalıyor. Bu dizel motor seçeneği ile kombine edilen otomatik şanzıman teknolojisinin hala tek kavrama olarak sunuluyor oluşu ise günümüz Corolla modelinin eleştirilen bir başka yönü.

5 ayrı donanım seviyesine sahip olan Toyota Corolla tüm paketlerinde Lastik Basınç Kontrol Sistemi, ABS, EBD, ESP gibi temel güvenlik sistemlerini standart olarak sunuyor. Baz donanım özelliklerine sahip Life paketinde Led Gündüz Farları, Yokuş Kalkış Desteği, USB ve Bluetooth Bağlantısı standart olarak sunulurken modelin en dolu versiyonu olan Premium paketinde ise Arka Park Sensörü, Geri Görüş Kamerası, Hız Sabitleme Sistemi, Yağmur ve Far Sensörleri, Otomatik Katlanabilen Yan Aynalar, Çift Bölgeli Dijital Klima ve Anahtarsız Çalıştırma gibi birçok donanım özelliği mevcut.

50 yıldır üretimine devam edilen sayılı otomobillerden biri olan Toyota Corolla, günümüz ihtiyaçlarına cevap veren ve kalite algısını koruyan yapısıyla çok daha uzun süre yollarda göreceğimiz bir model olmaya devam edecek.

Hazırlayan: www.arabalar.com.tr İçerik Ekibi

OtoGüncel

OtoGüncel haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...