Toyota, C segmentindeki ürün atağını Paris Motor Show’da sergiliyor

Tutkulu ve heyecan verici modeller üretme kararlılığını ürünlerine yansıtan Toyota, C segmentinde Yeni Auris ve station wagon versiyonu Yeni Auris Touring Sports ile birlikte daha sportif bir görünüşle Yenilenen Verso’yu Paris’te beğenilere sundu.
Yeni Auris: Toyota’nın yeni yüzü

Toyota, C- hatchback modeli Auris’in Avrupa için tasarlanan yeni neslini ilk kez Paris Motor Show’da otomobil meraklılarının beğenisine sundu.

Görünüm ve donanımı baştan sona değişen Yeni Auris şimdi çok daha cesur ve dinamik özelliklere sahip bir otomobil olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Dışarıdan ve içeriden tamamen yeniden tasarlanan yeni nesil Auris’te sunulan benzinli, dizel ve elektrikli hibrit motor seçenekleri ile Toyota, C segmentinde üç motor teknolojisi seçeneği sunan tek marka olarak da fark yaratıyor.

Toyota’nın “Keen Look-Keskin Bakış” far ve “Under Priority – Öncelikli” ön ızgara tasarım felsefesinin yansıtıldığı Yeni Auris, agresif, cesur ve çekici dizaynıyla takdir topluyor. Bir önceki nesile göre 30 mm artırılarak uzunluğu 4275 mm’ye ulaşan Yeni Auris’in yüksekliği de 55 mm düşürülerek 1460 mm’ye indirildi. 2600 mm’lik dingil mesafesi ve 1760 mm’lik genişliği korunan Yeni Auris, zemine hakim güvenli ve ayakları yere daha sağlam basan bir görüntü kazandı.

Yeni nesil Auris’te sunulan en dikkat çekici yeniliklerden biri de iç mekan hissine etkili bir dokunuş yapan “Skyview” tavan. “Skyview”, C segmentindeki en büyük panoramik cam tavanlardan biri olarak yeni Auris’in iç mekanında daha fazla konfor ve ferah bir hacim sunmaya olanak tanıyor. Yeni Auris’in yenilenen iç tasarım detayları sayesinde kabinde geliştirilmiş duyusal kalite ile birlikte iç mekanda renkleri birleştiren görsel bütünlük sunuluyor. Saten gümüş rengin hakim olduğu kokpitte; beyzbol dikişli deri kaplama direksiyon simidi, kapı pervazları, ön panel üst yüzeyi ve kol destek dayama bölümünde kullanılan yumuşak malzeme kalite hissini güçlendiriyor. Yeni Auris 20 mm artırılan arka koltuk diz mesafesi ile daha konforlu bir yolculuk sunarken,  360 lt’ye yükseltilen bagaj kapasitesiyle de sınıfında bir adım öne çıkıyor.

Yere yakınlığı 55 mm alçaltılan Yeni Auris’te daha düşük sürüş pozisyonu ve ağırlık merkezi ile güvenli ve rahat bir sürüş olanağı sağlanıyor. Segmentinin en iyisi olan 0,28 Cd sürtünme katsayısı ile sürüş çevikliği artan Yeni Auris’in, bu mühendislik tasarımı sayesinde yakıt tüketimi de düşürüldü.

 

C Segmentinde ilk hibrit wagon “Yeni Auris Touring Sports”

Yeni Auris Touring Sports bagaj kapasitesi, tasarımı ve dinamik yapısıyla Paris’te öne çıkan Toyota modelleri arasındaki yerini aldı. Hibrit versiyonu ile C segmentindeki ilk hibrit wagon otomobil olan Yeni Auris Touring Sports’un dünya lansmanı da Paris’te gerçekleştirildi. Hatchback versiyonuna göre 285 mm daha uzun olan Yeni Auris Touring Sports, bu oranda genişleyen bagaj hacmine sahip. Yeni Auris Touring Sports’da yeni bagaj kapağı ve tampon tasarımı ile bagaj yükleme alanı hatchback versiyonuna göre 80 mm daha aşağıda yer alıyor ve arka stop lambaları da tasarıma dinamizm katıyor.

 

Yenilenen Verso Avrupa’da Tasarlandı, Türkiye’de Üretilecek

Kapsamlı bir değişimden geçerek yeni Auris ve Auris Touring Sports’dan izlenimlere sahip olan Yenilenen Verso, Toyota’nın “Keen Look – Keskin bakış” ve “Under Priority – Öncelikli” yeni tasarım anlayışını mükemmel bir şekilde yansıtıyor.  Toyota Türkiye Adapazarı Fabrika’sında üretilecek olan Yenilenen Verso, geliştirilmiş geniş iç hacmi ile aile otomobili kimliğini vurguluyor. C segmentindeki Toyota ürün atağının bir parçası olarak Paris Motor Show’da ilk defa sahneye çılan yenilenen Verso’da çok yönlülük, genişlik ve pratik kullanım detayları düşünülerek 300’den fazla parça değiştirildi.

C-MPV sınıfının önemli temsilcilerinden Yenilenen Verso, geniş iç hacmi ile sınıfının en iyisi olarak öne çıkarken, 7 koltuklu Easy Flat sistemi 32 farklı oturma seçeneği sunuyor. Bagaj kapasitesi 3’ncü sıra koltukların yatırılmasıyla 440 litreye çıkabilen Yenilenen Verso, gerçek çok amaçlı otomobil olarak dikkat çekiyor. Yeni Auris’te sunulan “Skyview” tavan da Yenilenen Verso’nun çekici tasarım detaylarından biri.

Yaris’in daha özel dış tasarımına ve gençliği yansıtan detaylara sahip olan Yeni Yaris Trend versiyonu ve TRD (Toyota Racing Development) yarış aksesuarlarıyla donatılan GT86 modeli de ilk kez Paris Motor Show’da sergilenecek modeller arasında yerini aldı.

Türkiye’de Üretilecek C-Sedan İsmi Açıklandı: Corolla
Toyota, Adapazarı Fabrikası’nda üretilecek olan C segmentindeki  sedan modelin ismini Paris Motor Show’da “Corolla” olarak açıkladı.  Corolla’nın 11’nci jenerasyonu 150 milyon Euro yatırımla 2013 yılının ikinci yarısından itibaren Adapazarı’nda üretilecek. Toyota Corolla, 1994-2006 yılları arasında da Adapazarı fabrikasında üretilmişti.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...