Ticari Araç Pazarında Daralma!

2013 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 5 oranında azalan AB(27) ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarı 104 bin adet düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu ayda Türkiye’de ise 20 bin adet düzeyinde gerçekleşmiş olan ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19 oranında azalmıştır.

AB(27) ve EFTA ülkelerinde ticari araç pazarında Ağustos ayında, en fazla düşüş yüzde 50 ile Romanya’da gerçekleşmiştir. Daha sonra, yüzde 20 ile Finlandiya ve İtalya, yüzde 19 ile Hollanda, yüzde 18 ile Belçika, yüzde 13 ile Letonya, yüzde 10 ile İsviçre, yüzde 9 ile Norveç, yüzde 8 ile İsveç, yüzde 6 ile Fransa, yüzde 3 ile Danimarka gelmektedir.

Öte yandan bu ayda en yüksek artış Estonya’da yüzde 28, İrlanda ve Litvanya’da yüzde 24, Slovenya ve İngiltere’de yüzde 15, Yunanistan’da yüzde 14, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 12, Portekiz ve İspanya’da yüzde 10, İzlanda’da yüzde 7, Macaristan’da yüzde 4, Lüksemburg’da yüzde 3, Avusturya’da yüzde 2 ve Slovakya’da yüzde 1 olmuştur.

2013 yılı Ocak-Ağustos döneminde AB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında azaldı ve 1.073 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

Aynı dönemde Türkiye ticari araç pazarı bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında azaldı ve 144 bin adet oldu.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir