Tarımdaki gidişat traktör satışlarını şaha kaldırdı

Çiftçilere verilen destekler ve iyi geçen hasatla gelişen Türk tarımının, traktör sektörünü de hareketlendirdiği, pazarın 6 aylık dönemde yüzde 114 daha büyüme sağladığı belirtildi.

Türk Traktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, firmanın düzenlediği Ramazan etkinliklerine katılmak üzere geldiği Adana’da yaptığı açıklamada, traktör pazarının son yıllarda önemli bir ivme yakaladığını, bunda özellikle hükümetin yürüttüğü tarım politikasındaki başarının büyük payı olduğunu vurguladı.

Özdemir, destekler ve teşviklerle artık daha fazla gelir elde eder hale gelen üreticinin, makine ekipman yatırımına yöneldiğini, bunun da traktör sektörüne olumlu şekilde yansıdığını bildirdi.

Geçen yıl mahsul açısından verimli bir dönem olduğunu, emtiadaki bu verimliliğin traktör ve ekipmanları pazarına da olumlu yansıdığın anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

“Yağışlar ve mahsul iyiydi, bereketli verimli bir yıl geçirdik. Fiyatlar ve destekler de çok iyiydi. Kredi finansman bulunurluğu ve oranları da cazipti. Bu doğrultuda geçen yıl traktör pazarı yüzde 190 büyüdü. Bu yıl yine tarımsal hasılanın arttığı bir yıl oldu. İyi mevsimsel koşullar devam etti.

Tarımsal hasılada ciddi bir artış var. Çiftçimiz artık para kazanmaya başladı. Geçmiş yıllardaki yaralarını sardı. Traktör satışlarındaki hareketlilik Türk tarımının gelişimini de gözler önüne seriyor. Çiftçi para kazandığı zaman ilk başta işine, traktörüne, ekipmanına yatırım yapıyor.

Bu yıl traktör pazarı, yılın 6 ayında yüzde 114 daha da büyüdü. Biz geçen yıl oluşan ciromuzun yüzde 75’ini ilk 6 ayda gerçekleştirdik. Toplam 19 bin traktör sattık.

Tarım sektörü büyüyor, çiftçinin kazancı artıyor, traktör ve ekipman sektöründeki ana oyuncu olarak biz de bu gelişmelerden payımızı maksimum alıyoruz, kazanımlarımızı gerçekleştiriyoruz.”

Özdemir, geçen yıl yurt içi 25 bin adet satış yaparak 1.2 milyar ciro gerçekleştirdiklerini, 5 aylık trafik kayıtlarına bakıldığında da yüzde 51 pazar payına sahip olduklarını belirtti.

Çiftçinin artık bilinçlendiğini, işlerini geliştirmek için ciddi yatırımlar yaptığını ifade eden Özdemir, “Bundan 5 yıl önce 50 beygir gücündeki traktörler tercih edilirken, artık üretimde daha faydalı olan 65 beygir gücündekiler kullanılıyor.

Çift çeker oranı da çok hızlı şekilde arttı. Bugün satışlarımız içinde çift çeker traktör oranı yüzde 68’e geldi. Bu da çiftçinin bilinçlendiği, teknolojiye önem verdiğini gösteriyor” dedi.

Küresel Piyasalardaki Sıkıntı

Özdemir, Türk ekonomisinin güven veren bir yapıya sahip olduğunu, dünya genelinde konuşulan küresel kriz senaryolarından Türkiye’deki yatırımcının endişe etmediğini vurguladı.

Dünyanın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kabullenmek gerektiğini belirten Özdemir, “Avrupa ve ABD’de ciddi ekonomik sıkıntılar var, Afrika’da açlık, Japonya’da felaketin etkileri var.

Önümüzdeki bir kaç ay ekonomik büyüme yavaşlayacaktır, ancak, 2009’da olduğu gibi büyük küresel bir krize dönüşmesini beklemiyoruz. Dış borç oranı fazla olan Avrupa ve ABD mali disiplin için daha fazla önlem alacaktır” dedi.

Özdemir, dünya piyasalarında yaşanan bu gelişmeler karşısında Türkiye’nin önemli avantajlarının bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Türkiye ekonomisi genel seçimlerden sonra da istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor. Cari açık sıkıntısı var ancak, bunlarla ilgili gerekli tedbirler alınmış durumda.

Çok güçlü bir bankacılık yapısı var. Bu yapı Türkiye’ye avantaj sağlayacaktır. Türkiye’yi dünya arenasında biraz daha ön plana çıkaracaktır.

Tarım sektörü bu makroekonomik gelişmelerden ayrı bir kulvarda koşuyor. Tarım sektörünün dinamikleri daha farklı. Sektörümüzün bu makroekonomik gelişmelerden etkilenmesi minimum düzeyde olacaktır. Tarımsal hasıla artıyor, emtia fiyatları tüm dünyada iyi gidiyor.”

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan Tarımdaki gidişat ‘traktör’ü coşturdu” haberinden alınmıştır (12/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir