Supsan’dan 2 bini aşkın sektör çalışanına eğitim

Türkiye’nin en büyük supap üreticisi Supsan A.Ş., 6 ilde gerçekleştirdiği 9 bölge toplantısında 2 bini aşkın otomotiv yan sanayi çalışanına eğitim verdi. Yoğun bir ilgi ile karşılaşan Supsan A.Ş., toplantılarda başta turbo olmak üzere, üretimlerini gerçekleştirdiği ürünleri tanıtma fırsatı buldu.

Borusan Holding şirketlerinden, Türkiye’nin ve çevre ülkelerin en büyük supap üreticisi Supsan A.Ş., sektördeki faaliyetlerini anlattığı ve ürünlerini tanıttığı bölge toplantılarını tamamladı. Supsan A.Ş., Şubat – Mart aylarında Bursa, İzmir, Adana, Denizli, Antalya ve Kocaeli’nde gerçekleştirdiği 9 Supsan Bölge Toplantısı etkinliği kapsamında bayiler, tamirciler, kapakçılar, rektifiyeciler, perakendeciler ve otomobil sanayi çalışanları bir araya geldi. Bölge toplantılarında 2 bini aşkın otomotiv yan sanayi çalışanlarına eğitim veren Supsan A.Ş., 10 milyon adetlik yıllık supap üretim kapasitesiyle Türkiye pazarının önemli bölümünü elinde bulunduruyor. Etkinlik sayesinde sektörü daha yakından tanıma fırsatı bulan Supsan A.Ş., toplantılarda başta turbo olmak üzere, üretimlerini gerçekleştirdiği ürünleri tanıttı.

“Bayiler ve sektör çalışanlarını buluşturuyoruz”

Bölge toplantılarının kendileri için büyük önem taşıdığını belirten Supsan A.Ş. Genel Müdürü Salih Alson, “BayileriSalih Alson_1miz ve sektör çalışanları ile bir araya gelerek, hem firmamızı hem de başta supap, turbo, eksantrik mili, itici çubuk, gayd, baga, tırnak, supap lastiği, conta, motor yatağı, supap fincanı, eksantrik zinciri, krank, saplama, silindir kapak ürünlerimizi otomotiv yan sanayi çalışanlarına tanıttık” dedi. Supsan A.Ş.’nin Porsche, Aston Martin, Ferrari, BMW ve Mercedes olmak üzere dünyaca ünlü otomobil firmaları için supap ürettiğini kaydeden Salih Alson, “İtalya, Fransa, Almanya ve ABD başta olmak üzere Rusya, Hollanda ve çevre ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Tek tesiste supabın yanı sıra itici çubuk, turbo ve eksantrik mili üretimi gerçekleştirmek sektörümüz için önemli bir gelişmedir” dedi.

400 bin adetlik turbo pazarı

Bölge toplantılarında geliştirdikleri çevre dostu turbo ürünü ile ilgili bilgiler verdiklerini de ifade eden Salih Alson, “Turbo, çevre dostu olmanın yanı sıra yakıt tasarrufu sağlayarak verimliliği de arttırıyor. Dünyada şu anda karbondioksit salınımını düşürmek için en etkin uygulama turbodur. 5 yıl içerisinde kapasitenin artması ile birlikte traktör, kamyon ve ağır vasıtalar için de üretim gerçekleştireceğiz. Türkiye pazarından sonra turbo ürünümüzü Almanya ve Fransa’ya ihraç etmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da başarılı olacağız. Özellikle Avrupa’da dağıtıcılarımızın olması ve kalite anlamında iddialı olmamız, bizim bu pazarlarda da başarılı olmamızı sağlayacaktır” dedi. Türkiye’de satışı gerçekleşen yaklaşık 3 milyon adet turbo motorlu binek ve hafif ticari araç bulunduğuna dikkat çeken Salih Alson, bu araçların yaklaşık 400 bin adedinde bulunan turbo motorların yenilenme sürecine girdiğini belirtti. Salih Alson, “Supsan olarak biz de bu 400 bin adetlik pazarın yüzde 50’lilik kısmına yani 200 bin araca ulaşmayı hedefliyoruz. 2015 yılını 2014 yılına göre daha pozitif bir yıl olarak görüyoruz. Supap üretiminde ve orijinal ekipman satışlarında artış bekliyoruz. Yedek parçada  da pazar payımızda artış bekliyoruz” dedi.

 

Supsan Hakkında:

Borusan Holding kuruluşu olan Supsan, üretimlerini 1970 tarihinden itibaren Eaton SRL lisansı ile yapıyor. Supsan, İstanbul Halkalı’daki fabrikasında her türlü içten yanmalı motor supabı üretimi yapıyor. 2011 yılında itici çubuk; 2014 yılında turbo ve eksantrik mili üretimlerine başlayan firma bayileri kanalıyla ayrıca gayd, baga, tırnak, conta, supap fincanı, motor yatağı, supap lastiği, eksantrik zinciri, krank, silindir kapak satışlarını gerçekleştiriyor. Binek ve hafif ticari araçlar, traktör, ağır vasıta ve deniz taşıtları motorları olmak üzere geniş bir yelpaze için ürün sunuyor. Bugün Türkiye’nin en büyük motor supabı üreticisi konumunda bulunuyor. Supsan aralarında FordOtosan, Oyak – Renault, Tofaş – Fiat, Türk Traktör, Iveco, Anadolu Isuzu, Başak Traktör, Otokar, Temsa, Tırsan, Yavuz Mühendislik’in de yer aldığı, Türkiye’nin önde gelen otomotiv üreticilerine ürün sağlıyor. Avrupa’da Porsche, Ferrari, BMW, Mercedes – Benz, Audi, Aston Martin, Bentley, DAF, Iveco, Volvo, Renault, Tofaşm/?s=nissan”>Nissan, Dacia, Ford, Peugeot, VW, JCB, Fiat, Volvo Penta, VM Motori, Isotta Fraschini; Amerika’da ise Detroit Diesel, John Deere, Ford, Chrysler, General Motors ; Rusya’da YAMZ Supsan’ın müşterileri arasında yer alıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...