STI efsanesi Subaru BRZ ile devam ediyor

 

Subaru otomobillerinin üreticisi Japon endüstri devi Fuji Heavy Industries (FHI)’in Toyota ile ortak geliştirdiği arkadan itişli  spor otomobili Subaru Concept BRZ, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkıyor. Subaru BRZ konsept performans efsanesi STI logosu ile sergilenecek. Subaru BRZ’nin üretimine 2012’nin ilkbaharında başlanacak.

 

Adını, Boxer Motor (B-Boksör tipi motor), Rear Wheel (R-Arkadan çekişli) ve Zenith (Z-zirve, doruk) sözcüklerinin ilk harflerinden alan BRZ modeli, spor arabaların yarattığı tutkuyu sonuna kadar yaşatıyor. Subaru’nun imzası haline gelen karşılıklı yatay simetrik Subaru Boxer motor teknolojisiyle can bulan Subaru BRZ’nin üretimine 2012 ilkbaharında start verilecek.  

 

SUBARU Concept BRZ – STI’ın Dünya Prömiyeri, 16 Kasım 2011‘de Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Subaru’nun efsanevi modeli STI’dan esinlenerek üretilen arkadan itişli spor Subaru Concept BRZ, Subaru ve Toyota işbirliğinin bir ürünü. Subaru BRZ, yatay simetrik Boxer motoru ve daha düşük yerçekimi merkezi ile daha pürüzsüz bir yol tutuş sergiliyor. Subaru’nun ikonik performans aracı STI’dan izler taşıyan BRZ kalbinde tamamen baştan tasarlanmış 2.0 litrelik atmosferik bir boxer motor barındırıyor.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...