“Shell Rimula ile Yakıt Tasarrufu ve Güvenli Sürüş Günleri” etkinliklerine tam not…

Mercedes sürücüleri, yakıt tasarrufu sağlayan Shell Rimula’ya tam not verdi

Shell’in üstün ARGE teknolojisiyle geliştirdiği ve Daimler’in ürettiği kamyonların tasarruf rekoru kırmasına yardımcı olan Shell Rimula R6 LME dizel motor yağı, Mercedes ticari araç kullanıcılarının da beğenisini kazandı. İstanbul’daki 3 büyük Mercedes bayisiyle 16-18 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen “Shell Rimula ile Yakıt Tasarrufu ve Güvenli Sürüş Günleri” etkinliklerine katılan 200’e yakın ticari araç kullanıcısı, Shell Rimula R6 LME’nin yakıt ekonomisine sağladığı katkılar hakkında bilgi sahibi olurken, Shell’in yakıt ekonomisi, devrilme ve çarpma simülatörleriyle de tasarruf ve emniyetli sürüş deneyimi yaşadılar.

 

Shell’in üç yıllık araştırma ve geliştirme çalışması sonucunda ürettiği tam sentetik yüksek performans ağır hizmet dizel motor yağı Shell Rimula R6 LME 5W-30, tasarruf sağlayan özel formülüyle Mercedes ticari araç kullanıcılarının beğenisini kazandı. Mercedes Benz’in İstanbul’daki 4 büyük bayisinde 16-19 Nisan 2012 tarihlerinde düzenlenen ‘Shell Rimula ile Yakıt Tasarrufu ve Güvenli Sürüş Günleri’ etkinliğine yaklaşık 200 ticari araç sürücüsü katıldı.

 

Mercedes yetkili bayileri; Gülsoy Otomotiv Kurtköy, Has Otomotiv Hadımköy, Mengerler Davutpaşa noktalarında düzenlenen etkinliklere katılan Mercedes Sprinter ve kamyon sürücüleri ile filolaların satın alma uzmanları, Shell Rimula R6 LME 5W-30 ağır hizmet dizel motor yağının üstün özelliklerini yakından tanıdı. Katılımcılar, etkinlikler kapsamında Shell’in tasarruf, devrilme ve çarpışma simülatörünü de kullanarak, tasarruf ve güvenli sürüş deneyimlerini artırdılar.

 

Daimler ve Shell dünya tasarruf rekoru kırdı

 

Gerçekleştirdiği stratejik işbirlikleri ile müşterilerine en üst seviyede fayda sağlayan Shell bu kapsamda Daimler ile de önemli bir ortak çalışmaya imza attı.

 

Daimler,  yeni kamyon modelleri “Actros Euro V” ve “Actros Euro VI”  için gerçekleştirdiği yol testlerinde, özel tedarikçisi Shell’in yakıt ve yağ ürünlerini kullanarak, 2008 yılında kırdığı dünya rekorundan daha iyi tasarruf sonuçları elde etti. Shell FuelSave Diesel ve Shell Rimula R6 LME kullanılarak yapılan 10 bin kilometrelik “2011 Rekor Sürüşü” yol testlerinde, Actros Euro V ile yüzde 7,6, Actros Euro VI ile yüzde 4,5 oranında daha fazla yakıt tasarrufu elde edildi.

 

Yüzde 1’den fazla yakıt tasarrufu sağlıyor

 

Yüzde 1,1’den fazla yakıt tasarruf sağlayan Shell Rimula R6 LME, yakıt ekonomisine yönelik üretilmiş şanzıman ve diferansiyel yağlarıyla birlikte kullanıldığında daha fazla tasarruf imkânı sunuyor. İçerdiği özel low-SAPS formülü, Euro 4 ve Euro 5 kamyonlarda katalizör ve egzoz filtrelerinin ömrünü uzatıyor, bunların yüksek maliyetli bakımlarını kontrol altında tutuyor.

Shell Rimula R6 LME, nakliye sektörünün de önemli bir ihtiyacına cevap vererek yağ değişim sürelerini uzatıyor. Aşınmaya karşı direnci arttıran tescilli sistemle birlikte sentetik baz yağ teknolojisi, motorun hareketli parçalarını birbirinden ayıran yağ filmini güçlendiriyor, motorun ve motor aksamının dayanıklılığını güçlendirip ömrünü uzatıyor. Bu sayede motorun bakım masraflarını azaltıyor ve çalışma süresini artırıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...