SEAT Cenevre’de geçmiş ile geleceği buluşturuyor

SEAT, 82. Cenevre Fuarı’nda ürün atılımının son örnekleri olan modelleriyle dikkat çekti. SEAT tarihinin başarılı kilometre taşlarından biri olan Toledo’nun konsept modeli, markanın küçük sınıftaki temsilcisi Mii’nin 5 kapı versiyonu ve SEAT’ın en önemli modellerinden biri olan Ibiza’nın yenilenmiş hali beğeniye sunuluyor. SEAT, bu yıl 82’ncisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda, markanın simgeleri haline gelen iki modelinin yeni nesillerini sergiledi; Toledo Concept ve Yeni Ibiza. SEAT ayrıca, küçük sınıf otomobillere yeni bir anlayış getiren Mii’nin 5 kapı versiyonunu da tanıttı.

Yeni tasarım dilinin son örneği Toledo Concept

SEAT’ın daha önceki fuarlarda sergilediği ve çok ilgi gören IBE, IBX ve IBL konsept otomobillerinin ilk işaretlerini verdiği yeni tasarım dilinin son örneği olan Toledo Concept, SEAT’ın fuarda en öne çıkan modellerinden. Sedan otomobil çizgilerinin, Coupe’ye özgü tasarımla birleşiminin şık ve sportif hali olan Toledo Concept, güçlü ve sağlam duruşu, açık ve net bir şekilde uygulanmış hatlarıyla dikkat çekiyor. 4,48 metre uzunluğa sahip SEAT Toledo, şehir içi kullanım için ideal bir kompaktlığa sahip. Ferah iç mekânı ve sıra dışı bagaj kapasitesiyle Toledo Concept, uzun yolculuklar ve geniş aileler için de ideal bir çözüm oluşturuyor. Toledo Concept’in ön kısmında delikli petek formlu SEAT ızgarası, tipik formunu korurken çok geniş ve alçak bir görünüme sahip olmuş. Aynı şekilde tamponun altındaki geniş hava menfezi için de geçerli olan tasarım değişikliği ve ön farların genişlemiş beşgen formu, yeni SEAT model neslinin karakteristik özelliklerinden biri konumunda. Geniş arka far sistemi yeni SEAT sedanın olgun tasarımının altını çizerken, arka kısmın tamamı, az sayıda fakat kusursuz şekilde çekilmiş çizgileriyle sağlamlık etkisini taşıyor. Toledo Concept’in iç mekânı, dış tasarımın modern, net çizgilerini yansıtıyor. Gösterge paneli tıpkı orta konsol yuvası, ses-müzik ve klima kumandaları gibi sade bir tasarıma sahip. İç mekânın açık renkleri, deri koltukların sofistike dikişleri ve kokpit ile kapılardaki deri kaplamalar, Toledo Concept’in kaliteli, üst düzey kişiliğini vurguluyor.

Başarılı modelin dinamik ve yenilikçi hali; SEAT Yeni Ibiza

SEAT’ın Cenevre’de sergilediği modellerden bir diğeri, başarılı model ailesi Ibiza’nın yeni nesli oldu. Bir önceki nesilde olduğu gibi kompakt ve sportif üç-kapılı Ibiza SC, dinamik beş kapılı Ibiza, zarif pratik Ibiza ST, ve 150 hp’lik güce sahip sportif Ibiza FR seçenekleriyle sunulacak. Yeni SEAT Ibiza genç,duygusal tasarımı ve yenilikçi teknolojilerle geliştirilmiş fonksiyonelliğiyle öne çıkıyor. Yeni Ibiza’da sportif karakter ve yüksek ürün kalitesi ilk bakışta kendini belli ediyor. SEAT logosunun yer aldığı bal peteği görünümlü ızgara, düz hava mefenzleri, Yeni Ibiza’nın genişliğine vurgu yaparken, ön ve arka tamponlar özellikle sportif Ibiza FR’da dikkat çekici bir görünüme kavuşmuş. Pazara sunulduğundan itibaren yaklaşık 4 milyon satış rakamıyla SEAT’ın en önemli modellerinden biri olan Ibiza’nın yenilenmiş hali, teknolojik geliştirmelerle çok farklı; en son TDI ve TSI güç üniteleri, DSG şanzıman ve start / stop sistemi sıra dışı verimlilik ve sürüş keyfini garanti eden dinamikleri birleştiriyor.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...