Renault Duster Atlantik’i aşıyor

Renault,  Arjantin’deki Buenos Aires Fuarı’nda, özel olarak Amerika pazarı için  tasarlanmış olan yeni bir  Renault Duster versiyonunu tanıtacak.

  • SUV 4×4 modelin  geniş kitlelere yaygınlaştırılmasının sembolü olan bu güvenilir ve sağlam araç pazarda benzeri olmayan bir fiyat/ekipmanoranı sunuyor.
  • Araç, Brezilya’daki Curitiba fabrikasında üretilecek ve 2011’in son çeyreğinde Arjantin ve Brezilya’da satışa sunulacak.
  • Amerika bölgesi, en büyük iki pazarı  Brezilya ve Arjantin başta olmak üzere Renault için son derece önemli bir bölge oluşturuyor. Renault bu bölgede 2009 ve 2013 arasında satışlarını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Renault Duster, yepyeni bir tasarım

Renault Duster, Sao Paulo’daki Renault Design Amerika tarafından yerel olarak yönetilen Amerika bölgesine özel bir tasarımla çıkarılıyor. Araçta krom ızgaralı bir ön yüz ile arkada kabartma harflerle yazılı “Duster”logosunu içeren kromlu bir kaplama bulunuyor. 4×4 versiyon koyu gri renkli jantlarla göze çarpıyor. Araç son nesil 4×4 çekiş sistemiyle donatıldı. İç mekân, özellikle yeni dashboard ile daha zengin bir görünüş sergiliyor. Aracın adaptasyonu özellikle yerel normlara uygunluk açısından (çarpışma, motor, süspansiyon, lastikler.)  Brezilyalı ve Arjantinli mühendisler tarafından gerçekleştirildi. Bilindiği gibi, Renault Duster SUV (Sport Utility Vehicle) modellerin geniş tüketici kitlelerine yaygınlaştırılmasının ve herkes için erişilebilir yeniliklerin sembolü oldu.
Amerika pazarlarına uyarlanmış bir araç

Renault Duster Brezilya’daki Curitiba fabrikasında yerel olarak üretilecek ve 2011’in son çeyreğinde Arjantin ve Brezilya’da satışa sunulacak. Araç aynı zamanda Kolombiya’da Medellin fabrikasında üretilecek ve Mayıs 2012’den itibaren ticarileştirilecek. Renault Duster, hemen hemen C segmenti seviyesinde yer alan fakat pazarda eşsiz fiyat/ekipman oranına sahip, sağlamlık ve güvenilirliği birleştiren bir 4×4. Brezilya (2007)  ve Arjantin’deki lansmanı (2008) sırasında, Sandero fiyat konusunda küçük otomobiller sınıfında konumlanıyorken iç ve dış boyutları üst kompakt modeller sınıfında yer alıyordu.
Renault’nun Dünya Pazarlama ve İletişim Direktörü Stephen Norman: « Renault Duster, Latin Amerika pazarlarına gerçekten uyum sağlayan bir ürün. Rakiplerine göre çok daha cömert  boyutları ve mükemmel sürüş yetenekleri son derece şaşırtıcı. Özel iç mekân tasarımı, farklı renklerdeki ambiyans ve  döşemeleri  ve ön panjuru ile bu özel versiyon, 4×4’ün demokratikleşmesini sağlayacak ve Brezilya ve Arjantin’deki müşterileri için Duster’i çok daha fazla erişilebilir kılacak.  Gerçekten de, Renault için Amerika kıtasında, Duster’dan öncesi ve sonrasının olacağı söylenebilir. Renault markasının Amerika kıtasındaki yolculuğu son derece heyecanlı ve çok sayıda yeni hedeflerle dolu olmayı vaat ediyor.  Arjantin’de Renault için bir sonraki hedef ilk defa yılda yüz bin araç satışını geçmek olacaktır. Bu hedefe yıl sonundan önce ulaşılacağını düşünüyorum » dedi.

Buenos Aires, Renault markasının yenilenme süreci

2011 yılında, bölgede ürün gamını genişletmeyi hedefleyen Renault, Arjantin ve Brezilya’da üç yeni modelin lansmanını yapıyor : Renault Duster’ın yanı sıra, tasarımları ve satışları yine  bu ülkelere özel olarak yapılacak olan Sandero’nun 2. fazı (markanın yerel olarak en çok satılan modeli)  ve Sandero Stepway ile C sınıfının yenilenmesinin sembolü olan Fluence bölgede satılmaya başlanacak. Amerika bölgesi için gamın yenilenme süreci, ülkelerin tamamı için toplam 40 modelle 2016 yılında tamamlanacak.

Brezilya ve Arjantin, Renault için Amerika hedefinin sembolleri

Renault  2009 (200 bin)  ile 2013 yılları (400 bin) arasında Amerika bölgesinde  satışlarını iki katına çıkarmayı amaçlıyor. Renault bu bölgede 2009 yılında 225 bin (% 4,4 pazar payı) ve 2010 yılında 310 bin (% 5,2 pazar payı) araç sattı. Brezilya (2010 yılında 160 bin 297 Binek + Ticari Araç) Fransa’nın ardından (633 bin 411) fakat Almanya’nın önünde (131 bin 053) Renault markasının en büyük ikinci pazarı oldu. Arjantin, 2009 yılına göre % 26’lık rekor bir artışla 2010 yılında  634 bin satışa  ulaşan bir pazarda  82 bin adetle satış rekoru kırdığı  Renault’nun tarihi bir ülkesi (Renault % 13 pazar payı ile bu ülkede en çok satış yapan 3. marka). Renault kalitesi, yeni araç satın alan ve Renault hizmetlerinden yararlanan müşteriler tarafından % 80’den yüksek tavsiye etme oranıyla genel kabul ve beğeni görüyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...