Rekabet Kurulu müdahale etti!

Rekabet Kurulu, 5 Peugeot bayisinin savunmalarını aldı

Rekabet Kurulu’nda, perakende ve filo araç satışlarına ilişkin fiyat birlikteliği, yedek parça indirim oranları ve işçilik ücretlerinde anlaştıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Peugeot bayisi 5 şirketin sözlü savunmaları alındı.

Rekabet Kurulu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Kurul’un, 28 Nisan 2011 tarihli kararıyla 5 teşebbüs hakkında Türkiye Peugeot Bayi Konseyi yapılanması altında diğer bayilerle birlikte perakende ve filo araç satışlarına ilişkin fiyat birlikteliği ve bölge paylaşımı ile satış sonrası hizmetler bakımından sigorta şirketlerine yönelik yedek parça indirim oranları ve işçilik ücretlerinde anlaşmak suretiyle Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığını hatırlattı.

Kaldırımcı’nın ardından Soruşturma Heyeti Başkanı tarafından teşebbüsler hakkındaki iddialar okundu.

Heyet başkanı, 8 Ocak 2009 tarihli Rekabet Kurulu kararı ile ülke çapında faaliyet gösteren 56 adet Peugeot bayisi hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesi amacıyla soruşturma başlatıldığını belirterek, soruşturma sonucunda 6 Ağustos 2010 tarihinde aralarında Efe Otomotiv Pazarlama AŞ, İrde Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ, Aktif-İriyıl Otomotiv Servis Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Parlar Motorlu Araçlar Servis Hizmetleri Limited Şirketi ve Yıldırım Otomotiv Servis Sanayi ve Ticaret AŞ unvanlı tüzel kişilerin de bulunduğu bazı Peugeot bayileri hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini anımsattı.

Heyet Başkanı, sözü edilen kararın ardından, Rekabet Kurumu’na yapılan bir başvuru ışığında soruşturma heyeti tarafında yapılan incelemeler sonucunda soruşturma kapsamında ”değerlendirilen tarihler arasında birden fazla tüzel kişilik altında faaliyet gösteren 5 bayinin bulunduğu, soruşturmanın kapsam itibariyle Peugeot bayilerinin hem satış hem de servis-bakım-onarım ve yedek parça gibi satış sonrası hizmetler alanındaki eylemlerini içerdiği, ancak soruşturma sürecinde söz konusu bayilerin birden fazla tüzel kişilik bünyesinde faaliyet gösterdiği bilgisi haiz olunmadığından, bu bayilerin satış ve servis faaliyetlerini yürüttükleri tüzel kişilerin soruşturmanın kapsamı dışında kaldığının anlaşıldığını” kaydetti.

Bu gelişmeler üzerine Kurul’un 28 Nisan 2011 tarihli kararıyla söz konusu teşebbüsler hakkında Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma başlatıldığını belirten Heyet Başkanı, ”Soruşturma heyetince hazırlanan raporda Peugeot Bayi Konseyi çatısı altında toplanan bayilerin eylemlerinin, yeni araç satışlarında fiyat, indirim gibi hususların belirlenmesi, satış sonrası hizmetlerde işçilik hizmetlerinin, yedek parça fiyatlarının ve tedarik koşullarının belirlenmesi ve pazar paylaşımına gidilmesi şeklinde gerçekleştiği tespit edildi” diye konuştu.

Heyet Başkanı, bu çerçevede haklarında soruşturma yürütülen Aktif-İriyıl Otomotiv İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi, Egeılısal Otomotiv Pazarlama Limited Şirketi, İrde Motorlu Araçlar Servis Ticaret AŞ, Yıldırım Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Parlar Otomotiv Turizm Limited Şirketi’nin, Rekabet Kanunu’nu ihlal ettikleri ve idari para cezası verilmesi gerektiği sonucuna ulaşıldığını söyledi.

Savunmaların ardından Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, kurulun soruşturmaya ilişkin nihai kararının 17 Nisan’da açıklanacağını bildirdi.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...