R 730, Scania’nın gururu oldu…

Avustralya’nın önde gelen ticari araç yayınlarından Power Torque Dergisi, Scania’nın en güçlü motoru olan R 730’u “Teknoloji ve Yenilikçi” ödülüne layık gördü.

730 beygir gücü ile ağır ticari araç pazarına en güçlü motorlarından bir tanesini sunan Scania, “Teknoloji ve Yenilikçi” ödülünün sahibi oldu.

Avustralya’nın önde gelen ticari araç dergilerinden Power Torque Dergisi, Scania’nın amiral gemisi olan R 730’a, “Teknoloji ve Yenilikçi” ödülünü verdi. Güvenlik, performans ve yenilikçi tasarımı ile ödüle layık görülen R 730, sektörün ulaştığı son noktayı sunması açısından da büyük önem taşıyor.

Power Torque Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Chris Mullet, Scaina R730’un sahip olduğu muhteşem performans ile bu ödüle layık görüldüğünü belirterek “Son derece rekabetçi bir alan olan ağır ticari araç sektöründe, araç güvenlik sistemleri ve sahip olduğu güçlü performansı Scania R 730’un müşterileri tarafından beğeni kazanmasına sebep oluyor. Sahip olduğu opticruise şanzıman sürüş konforunda büyük bir rahatlık sunarken, ulusal karayolu ağının içinde tutarlı yolculuk sürelerini korumak için de büyük avantaj sağlıyor” dedi.

Scania, özellikle daha fazla güç ve konfor arayan sürücülerin tercihi olan R 730’da güvenliğe de büyük önem veriyor. Adaptive Cruise Control (ACC), ESP ve Retarder ile sunulan sistem, çekicinin önündeki araçla arasındaki mesafeyi ayarlıyor ve mesafe ayarlanan ölçüleri geçtiyse araç hızını azaltarak aynı mesafeyi korumaya ve güvenli sürüşe katkı sağlıyor. Sistem acil durumlarda aracı durduracak özelliklere de sahip. Scania’nın yeni V8 motorlarında 730 beygirlik çekici Euro 5 ve EEV olarak üretiliyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir