Proton, Yeni Nesil B Segmenti Araçlar Üretmeye Yoğunlaşıyor

Proton Malezya’nın Yeni Yönetimi (DRB HICOM) Küçük Hacimli Benzinli ve Dizel Motorlara Sahip Yeni Nesil B Segmenti Araçlar Üretmeye Yoğunlaşıyor.

Proton yeni nesil C segmenti araçları Prevé Sedan ve Hatchback’ in ardından B sınıfında yer alacak küçük hacimli ekonomik bir motara sahip olacak Sedan ve Hatchback olmak üzere iki farklı model geliştirmek üzere çalışmalara başladı. Yeni model tasarımlarına ara vermeksizin hızlan devam eden Proton firması tarafından yapılan açıklamaya göre B segmentinde yer alacak yeni modellerin lansmanları için hedef 2014 yılı.

Proton İhracat Departmanı Genel Müdürü Dr. Badrulhisham Bin Mohd. GHAZALI yapmış olduğu basın açıklamasında; ”Global pazarlarda ön planda yer almak ve geniş kitlelere hitap etmek adına küçük hacimli ekonomik motorlu B segmenti araçlara sahip olmak büyük önem arz ediyor. Rekabetin oldukça çetin olduğu günümüz koşullarında bunu diğer OEM firmaları da biliyor ve öyle yapıyorlar. Bizler özellikle Proton’da yeni yönetim kurulumuz ile beraber yeni model geliştirme çalışmalarımıza büyük bir ivme kazandırdık. Hedefimiz B segmentinde yer alacak yeni modellerimiz ile beraber global pazarlarda özellikle Avrupa pazarında daha çok söz sahibi olmak. Yeni çalışmalarımız arasında yeni nesil B segmenti araçlarımızda global pazarlarda büyük talep görmekte olan küçük hacimli bir dizel motor kullanılması da yer alıyor. ” şeklinde konuştu.

Proton tarafındaki bu gelişmelere paralel olarak Proton Türkiye Genel Distribütörü Ulu Motor San. Ve Tic..A.Ş. Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Mehmet BABÜR, ” Türkiye otomotiv pazarınında büyük talep görmekte olan küçük hacimli ekonomik motorlu araçlar olduğundan Proton’ un yeni nesil modellerinin ülkemiz pazarında etkili olacağını ve buna ilave olarak Proton’ un yeni nesil dizel motor çalışmalarının da oldukça sevindirici olduğunu, Proton Yönetimi ile yürütmüş oldukları yeni dönem çalışmalarının sonuçlarının görülmeye başlanmasından duydukları memnuniyeti ”vurguladı.

PROTON HAKKINDA

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad’in teşvik ve katkıları ile kurulan PROTON ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya’nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri olmuştur.

İlk fabrikasını 923.900 m2’lik bir alana sahip olan Shah Alam’da kuran PROTON ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarılmıştır.

1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten PROTON yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International’ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu.

Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan PROTON; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu-şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır.

ULUBAŞLAR HOLDİNG’E BAĞLI ULUMOTOR HAKKINDA

1971 yılında kurulan Ulubaşlar Holding günümüzde PROTON marka otomobil ve AVIA marka kamyonların Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca Ulusigorta, Ulukasa, vasitam.com, Ulubilişim, Ulumod, Ulu Oto Kiralama’ nın yanı sıra  Ulumotor ve Ulucar şirketlerine bağlı olarak toplam 38 bayi ve yetkili servis ile birlikte çalışmakta ve 1992 yılından bu yana da KIA marka araçların yetkili bayiliğini bünyesinde bulundurmaktadır.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir