Premium Lüks Sınıfın Efendisi Infiniti QX50 Fuar’da

Premium lüks algısını zirveye taşıyan INFINITI’nın yenilenen kompakt crossover modeli QX50, 12’ncisi düzenlenen Guangzhou Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gün yüzüne çıktı. Boyutları değişen ve Infiniti’nin tasarım özelliklerini yansıtacak şekilde yenilenen QX50’de konfor özellikleri ön plana çıkıyor.

QX50’nin gövdesinin altında 235 Hp gücünde 2.5 litrelik altı silindirli motor bulunuyor.

Bulunduğu kategorinin sınırlarını zorlayarak lüks anlayışını yeniden yorumlayan Infiniti, QX50 modelini yeniledi.

Kompakt Crossover segmentine yeni bir bakış açısı sunan QX50, Guangzhou Autoshow Fuarı’nda ilk kez sergilendi. Modelde, daha fazla konfor için otomobilin boyu geleneksel crossover’ların uzunluğundan 80mm daha artırılarak toplam 4630mm’ye çıkartıldı. Sürücünün konforunu artırmak için sürüş yüksekliği artırıldı. Bunun yanı sıra arka koltukta oturan yolcuların konforu düşünülerek kabin de genişletildi.

Gövde yenilikleri arasında ise standart LED gündüz sürüş ışıklarının yanı sıra daha sportif tasarımı vurgulayan farlarla bütünleşen yepyeni bir ön ızgara ve tampon düzeneği bulunuyor.

2880 mm/113.4 inç dingil mesafesi bulunan yeni tasarımlı QX50, mevcut QX50 modelinin izinden gidiyor. QX50 üretimine Hubei şehrindeki Xianyang’taki tesiste bu yılın sonunda başlanması planlanıyor. QX50 Çin’de üretilen ikinci model olma özelliği taşıyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...