Philippe Starck, Peugeot ile birlikte yenilikçi bir kaykay-bisiklet tasarladı

Philippe Starck, Peugeot Cycles ve Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppé yepyeni kaykay-bisiklet konseptinin PIBAL* ismi verilen ilk prototipini tanıttılar.

PIBAL, Bordeaux sakinlerinin kullanımına ödünç olarak sunulan bisiklet parkını  yenileyecek  ve onların ulaşım olanaklarını Philippe Starck tarafından tasarlanıp Peugeot’nun geliştirdiği yeni şehir içi ergonomi sayesinde daha da arttıracak.

130 yıllık tecrübesi ve bisiklet alanındaki uzmanlığı sayesinde, PEUGEOT Bordeaux’luların fikirleri ile STARCK’ın vizyonunun teknik, endüstriyel ve ekonomik açıdan yakınlaşmasını sağladı.

Özellikle Mu by Peugeot hizmet arzıyla bireysel ulaşımın yenilikçi aktörü olan Peugeot, bu işbirliği çerçevesinde yepyeni çözüm arayışlarını sürdürüyor. Böylece, PEUGEOT Cycles, PIBAL ismi verilen kaykay-bisikleti geliştirerek, Fransa’da Romilly sur Seine’deki  tarihi fabrikasında seri üretimini gerçekleştirecek. PIBAL adı verilen kaykay-bisiklet, kiralama merkezi Maison du Vélo’da ücretsiz olarak şehir sakinlerinin kullanımına sunulacak.

« Adeta bir yavru yılanbalığı gibi, kıvrılarak ve dalgalarla oynayarak ilerleyen ‘Pibal’ uzun bir parkur üzerinde pedal çevirmeye, bir yaya yolunda kaymaya, platformu üzerinde bir çocuk veya bir yük taşıyarak yanında yürümeye olanak veren hareket tasarımıyla yeni şehir içi ergonomi ihtiyacını karşılıyor. Onda sadece akıl, yararlılık, dayanıklılık güzelliği var. Sade ve güvenilir bir araç. »

Philippe Starck, PIBAL tasarımcısı

« Starck’ın vizyonunu Bordeaux’luların kriterlerine göre seri olarak üretmek gerçek bir yenilikçilik girişimi. Pibal’in geliştirilmesinde tüm titizliğimizi ve bolca tutku ekledik, çünkü şehir içi ulaşımda yenilik yapmak Peugeot’nun temel hedefleri arasında yer alıyor. »

Sandrine Bouvier, Peugeot Cycles

* Pibal: Yılan balığı yavrusu

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir