Petrol 100 doların altında, fiyat neden düşmüyor?

Enerji Bakanı sebebini açıkladı: Sebep TL!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP’nin Akkuyu’ya kurulacak nükleer santralle ilgili yaptığı itirazın Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesini değerlendirdi. Yargının da ülkenin kalkınmasına katkı koyduğunu belirten Yıldız, “Bir işin nasıl olamayacağını tarif eden muhalefet partisinin aldığı önemli bir cevaptır.” dedi. Bakan Yıldız, ham petrol fiyatları düşmesine rağmen TÜPRAŞ’ın fiyat indirmemesinin gerekçesinin ‘dövizin TL karşısında bulunduğu seviye’ olduğunu belirtti.

Kayseri’ye gelen Bakan Taner Yıldız, gazetecilerin sorularını cevapladı. Nükleer santrallerle ilgili yapının devlet politikası haline geldiğini ifade eden Yıldız, Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin itirazına ret cevabı vermesinin bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. Kalkınmaya yalnızca yasama ve yürütmeyle değil yargıyla da katkı konulduğunu vurgulayan Yıldız, “Nükleer santrallerle ilgili yapı hükümetlerden hükümete göre değişen değil, tam tersi artık devlet politikası haline gelmiştir bu kararla. Ben Anayasa Mahkemesi’nin sayın başkanına ve değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Yalnızca enerji sektörüne değil Türkiye’nin kalkınmasına katkı koyduklarından dolayı. Hatırlarsanız bundan 10–15 yıl önce bunların her birisi kuvvetler ayrılığı konusuyla beraber gündeme getiriliyordu. Ama artık tamamen ülkenin kalkınmasına ve oraya konacak katkı için bahsediliyor bütün bu kuvvetler ayrılığı. Ben bunu ülkenin zihni değişimi olarak görüyorum. Yalnızca hukuktaki bir başarı değil aynı zamanda büyüyen, ilerleyen, değişen Türkiye’nin zihniyle, kalbiyle her bir yanıyla ekonomisiyle de beraber büyüdüğüne bir örnek diye söylüyorum. Bu dünyanın her tarafında aslında böyle. Bundan medet uman ve bir işin nasıl olamayacağını tarif eden bir muhalefet partisinin de aldığı önemli bir cevaptır.” şeklinde konuştu.

PETROL 100 DOLARIN ALTINDA, FİYAT NEDEN DÜŞMÜYOR?
Ham petrolün varil fiyatı 100 doların altına düşmesine rağmen TÜPRAŞ’ın fiyat indirimine gitmediğin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, indirim için ham petrol fiyatı ili dövizin TL karşısındaki seviyesini birlikte değerlendirdiklerini söyledi. TÜPRAŞ’ın, otomatik fiyatlama sistemine tabi bir kurum olduğunu belirten Yıldız, Cenova’daki normal Akdeniz havzasındaki piyasayla beraber hareket edildiğini kaydetti. Bakan Yıldız, şöyle devam etti: “Türkiye, yalnızca düşen petrol fiyatlarıyla değil aynı zamanda bütün girdi kaynaklarını açık pozisyonuyla değerlendiren bir ülkedir. Nedir açık pozisyon? Bankacılıkta olduğu gibi… Bizim dolarla alıp TL ile sattığımız bir üründür bu. Şu anda dolarda parite açıkça söyleyeyim bizim istemediğimiz seviyelerde. İhracatçımız için 1.65 – 1.75’ler seviyesinde olması makuldür, ama bizim enerji girdilerimiz açısında 1.80’lerde seyretmesi kalemlerimizi pahalılaştırmaktadır. O yüzde bu iki paritenin hem ham petrol fiyatları ve hem de döviz fiyatlarıyla beraber değerlendirilmesi gereken bir konudur. Döviz fiyatları TL karşısında değer kazandıkça bütün o ham petrol fiyatlarındaki düşüşü balanse etmektedir. Biz her iki kaleme yani bu sepete beraberce bakıyoruz. İnşallah fiyatlar düşer ve yeri geldiğinde 14-17 kuruşluk indirimlerle karşılayan TÜPRAŞ da o fiyattan indirecektir. Otomatik fiyatlama mekanizması işleyecektir.”
Petrolün 124–127 dolarlar civarında olduğu dönemde herkesin beklentisini 150 dolarlara çevirdiğini hatırlatan Yıldız, “Ülkenin etrafında özellikle Arap baharıyla bölgesindeki sıkıntıların siyasi istikrasızlıkların gittiği andan itibaren bu petrol fiyatlarını geriye döneceğini söylemiştik. Çekilmiş bir lastik gibi elastikiyetini kaybetmedikçe onlar geriye döner demiştik. Şu anda bu oluyor. Öngörülerimiz doğrultusunda iyi bir tahminde bulunduğumuzu da söyleyebiliriz.” dedi.

CHA, habertürk

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir