ÖTV zammı, süper lüks tutkusunu durduramadı

Geçen yıl kasım ayında toplam 10 adet lüks araç satılırken bu yıl özel tüketim vergisindeki artışa rağmen lüks araç satışı 37 adede çıktı. ÖTV zammından sonra gelen iptallere rağmen BMW 6 serisi 5 adetle son iki yılın en yüksek kasım ayı satışına imza attı. Rakamlar süper lüks araç tutkunlarının araç satın alırken ‘vergisine’ çok fazla bakmadıklarını da ortaya koydu

Otomobil satışlarının geleneksel olarak arttığı yılın son üç ayına girilirken özellikle lüks araçların satışını “frenlemek” üzere artırılan 1.6 litre ve üstü araçların ÖTV oranı, toplam satışlarda kendini hissettirdi, ancak lüks ve süper lüks otomobilere olan talepte bir değişim olmadı. En çarpıcı örnek ise kasası yenilenen BMW 6 serisi oldu. Geçen yıl 12 ay boyunca 6 adet satılan 6 serisi, bu yıl ÖTV’nin yüzde 130 olduğu kasım ayında 5 adetle son iki yılın en yüksek aylık satış rakamına ulaştı. Geçen yıl 12 ayda toplam 7 adet satılan araç bu yıl 11 ayın sonunda 19 adetlik satış rakamına yükseldi. Özellikle süper lüks araçları etkilemesi beklenen ve 15 Ekim’den itibaren yürürlüğe konan ÖTV artışı eylül ayında verilmiş olan siparişlerin her ne kadar bir kısmının iptaline neden olduysa da, markaların artışın en az yarısını fiyatlara yansıtmama kararını almasından sonra, lüks ve süper lüks araçların satışını hızlandırdı.

YÜZDE 270’LİK ARTIŞ
Lüks otomobil müşterisi yeni yılla birlikte kampanyaların sona ereceğini ve ÖTV artışının tamamının fiyatlara yansıyacağını düşünerek, fiyatının yüksekliğine aldırmadan otomobil alma kararı verdi. Geçen yıl kasım ayında toplam 10 adet süper lüks araç satılmışken, bu yılın kasım ayında Ferrari, Maserati, Bentley, BMW ve Mercedes gibi markaların en pahalı araçlarının bulunduğu bu sınıftaki satışlar yüzde 270 oranında artarak 37 adete çıktı. Buna karşın geçen kasımda 326 adet satılmış olan süper lüks SUV tipi araçların satışı ise bu yılın kasım ayında dramatik biçimde gerileyerek 144 adede düştü.

BMW 6 SERİSİ REKOR KIRDI
BMW’nin yenileneceği için eylül ayından itibaren sipariş aldığı ve kasımda 10 adet teslim etmeyi planladığı yenilenen 6 serisinde, ani ÖTV artışı 5 adet siparişin iptal edilmesine neden oldu. Ancak yine 6 serisinin kasım ayındaki 5 adetlik satışı bir ay içinde gerçekleşen en yüksek 6 serisi olarak tarihe geçti. BMW geçen yıl 12 ay boyunca sadece 7 adet sattığı bu modelinden bu yıl 11 ayın sonunda 19 adetlik bir rakama ulaştı.

FERRARİ SATIŞLARI ARALIKTA DA DEVAM EDİYOR
Fiyatların yeni yılda daha artacağı beklentisi süper lüks araç müşterilerinin ilgisini azaltmadı. ÖTV artışından sonra toplam fiyatı 3 milyon TL ‘ye yakalaşan iki otomobil satan Ferrari, aralık ayında da satış yaptığını açıkladı.

AA,Habertürk

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...