Peugeot-Citroen (PSA) İlk altı ay Avrupa harici satışları yükselişte

PSA otomobil ve hafif ticari araç satışlarının Avrupa dışında gelişmekte olan pazarlarda yükseldiğini bildirdi.

Diğer Avrupa araç üreticileri gibi PSA hzlı gelişen Çin ve Latin Amerika pazarlarına odaklanmış durumda. Bununda en büyük sebebi Avrupadaki ekonomik belirsizlik ve tasarruf önlemlerinin araç satışlarını durgunlaştırması görünüyor.

PSA Avrupa dışındaki satış oranını % 38 lere çıkarttığını bildirdi. Geçen senenin ilk altı ayına bakarsak bu oran % 35 lerdeydi. PSA 2015 yılı sonuna kadar toplam satışının % 50 sini Avrupa dışındaki pazarlarda gerçekleştirmeyi hedefliyor.

PSA dünya genelindeki otomobil ve hafif ticari araç satışlarını 0,2 % oarnında arttırarak ilk altı ayda 1,86 milyon araç sayısına ulaştı.

Kaynak:Autonews

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir