BMW ilk yarıyı lider kapattı !

BMW lüks araç sınıfındaki en yakın takipçisi Mercedes ve Audi‘ye göre dünya çapındaki satış rakamlarıyla 2011’in ilk altı ayında lider konumda.
BMW Haziran ayında geçen seneki verilere göre satışlarını %12,3 oranında arttırarak dünya genelindeki satışlarında 134.432 araç sayısına ulaştı. Mercedes ise %6,4 lük bir artışla 120.510 araç satışı gerçekleştirdi. Audi ise geçen seneye göre %19’‘luk bir artışla 117.650 araç satışına ulaştı.
BMW senenin ilk altı ayında ise geçen seneki satışlarına göre dünya genelinde satışlarını % 17,8 arttırarak 689.861 araç sayısına ulaştı. Satışlardaki en büyük artış 5 serisi ve X3 SUV serisinde meydana geldi. Rakiplerden Audi ise satışlarını  %17,7 arttırarak 652.950 araç sayısına ulaştı. Mercedes ise %9,7 artışla 610.531 araç sayısına ulaştı.
BMW Satış ve Pazarlama müdürü Ian Robertson ikinci yarıda araç üreticilerinin büyümesinin yavaşlayacağını tahmin ediyorlar.
Kaynak: Autoweek

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir