Otomobilde toz boya dönemi

AkzoNobel Interpon Toz Boya, bir binek aracın tüm gövdesini tek kat toz boya ile boyayarak, Avrupa’da bir ilke imza attı.

AkzoNobel’in renk verdiği gövdesi mat siyah pütürlü toz boya ile boyanmış Avrupa’nın ilk binek aracı olma özelliğini taşıyan Citroën DS4 Cannes SURCAR 2011 Kongresi’nde tanıtıldı. AkzoNobel, otomotiv sektörüne yönelik sürdürülebilir son kat boya çözümleri geliştirmeye ve kendi sektörüne de örnek olmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük küresel boya ve cephe kaplama şirketi AkzoNobel’in renk verdiği ve Cannes SURCAR 2011 Kongresi’nde tanıtılan Citroën DS4, gövdesi mat siyah pütürlü toz boya ile boyanmış Avrupa’nın ilk binek aracı olma özelliğini taşıyor. Citroën DS4’ün bağlı bulunduğu PSA PEUGEOT CITROËN grubu ile yapılan ilk denemeler neticesinde Interpon A 5000 serisi ürünü uygulanılarak üretilen model ve yeni boya teknolojisi PSA Peugeot Citroën tarafından Cannes’da tanıtılmaya değer görüldü.

Global Otomotiv Pazarlama Müdürü Marie Cécile Dekker yeni teknolojiyi, “Bu bizim gurur duyduğumuz ve toz boyayı bir adım ileriye taşıyan büyük bir gelişme” olarak değerlendiriyor ve ekliyor: “Geçmişte, toz boya temel olarak jant ve trim alanları gibi otomotiv parçaları üzerinde uygulanır, otomotiv sektörünün gereklilikleri olan estetik değer ve yüksek performans gibi özellikleri sağlardı. Şimdi ise araç gövdesinin tasarım özelliklerini geliştiren, yenilikçi, eşsiz ve ilginç farklılaştırmalar sunan siyah mat pütürlü gibi yepyeni yüzeyler önerebiliyoruz. Bu tarz dizayn konseptleri sınırları zorlarken, otomotiv dünyasındaki tasarım ekiplerine ilham kaynağı oluyor.”

AkzoNobel’den otomotive özel çevreci, kaliteli ve ekonomik boya çözümleri

Gövde boya alternatifi olarak toz boya, karbon ayak izi ve maliyetlerini teknik kalite ve performanslarından ödün vermeden düşürmeyi hedefleyen otomotiv üreticileri için yeni bir çağın başlangıcını oluşturuyor. AkzoNobel Interpon otomotiv boyaları, sektörde yaş boyalara güçlü bir alternatif sunuyor. Tek kat toz boya sistemi, süreç adımlarını azaltırken, enerji tüketiminde de ciddi düşüşler gerçekleştiriyor.

Akzo Nobel Satış Müdürü Kevin Hales “Otomotivde toz boyanın son kat olarak kullanımının ilk örneği bu değil. Yıllardır ticari ve binek araçları boyuyor ve güvenilir gelişmeler kaydediyoruz. Ürünü ve uygulama tekniklerini geliştirmek için yoğun bir emek harcanırken, ürünün çok yüksek kalite beklentilerini karşılandığından ve Avrupa binek araç sektörü için uygun olduğundan emin olabilmek adına PSA Peugeot Citroën grubu ile yakın çalışma içerisindeydik” dedi.

PSA PEUGEOT CITROËN başta Mulhouse fabrikasında 2003’ten beri kullanmış olduğu astarlar olmak üzere, toz boyalarda önemli ölçüde tecrübeye sahip. PSA Peugeot Citroën Son Kat Malzeme Uzmanı Antoine Vieu, “Bu proje müşteri beklentilerini daha yenilikçi efektler ile karşılıyor. Üstelik hayal edebileceğimiz en basit yöntemi kullanmamıza olanak tanıyor. Bu yöntem sayesinde kataforez üzerine tek kat boya direkt tam otomatik olarak uygulanabiliyor” şeklinde bilgilendirdi.

PSA Peugeot Citroën yeni yüzey efekti için sadece toz boya istemekle kalmadı, aynı zamanda plastik gövde panellerinde de uyumlu bir görünüm talep etti. AkzoNobel Otomotiv ve Havacılık Boyalarından Sorumlu Regis Garcia’ya göre: “Bizim için kritik olan yüksek kalitede estetik uyumunu sadece renkte değil, aynı zamanda yüzey efektinde de yakalayabilmekti. Citroën DS4 AkzoNobel’in zorlu görevlerin altından başarı ile kalkabildiğinin en büyük kanıtıdır.”

Kaynak: Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Otomobilde ‘toz boya’ devrimi!” haberinden alınmıştır (10/08/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...