Otomobil Dünyası Karıştı!

Tüm dünyada, araç sahiplerinin yıllardır tartışmasız kabul ettiği belki de tek konu Alman arabalarının dayanıklılığı ve güvenli oluşlarıdır. Evet, Almanlar, belki İtalyanlar veya Fransızlar gibi dizayna pek önem vermezler ancak ürettikleri arabalar, yüksek güvenlik teknolojileri ile donatılmıştır.

Ancak 2015 Eylül ayında Alman otomotiv devi Volkswagen’de patlak veren bir skandal var ki bugün tüm dünyayı sarmış durumda. Bu markayla beraber başka Alman markalarına, hatta Avrupa menşeili başka araçlara da sıçrayacak gibi görünüyor. Skandalın adı; “Emisyon”. Peki, nedir bu küresel otomotiv piyasasını alt üst eden skandal?

Skandal ilk olarak Amerika’da patlak verdi ve tüm dünyaya yayıldı. ABD’nin Çevre Koruma Müdürlüğü, Eylül başında Volkswagen’in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yüklenen egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu ve hayalet yazılımla bu testlerin bilinçli olarak düşük çıkmasının sağlandığını açıkladı. Raporda, yarım milyon aracın geri çağrılması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca raporda yer alan “bilinçli” kelimesi yöneticileri ve şirketi tamamen zan altında bırakıyor ve toplu dava edilmelerinin de önünü açıyor.

ABD’de satılan araçların sadece % 3’ü dizel motora sahip ancak Avrupa’da bu oran % 50’lere yükseliyor. Dolayısıyla bu skandal Avrupa’yı çok daha derinden etkileyecek gibi görünüyor. Volkswagen, hatasını kabul etti ve bunu düzeltmek için çok büyük bir bütçe ayırdığını açıkladı. Tabii Yönetim Kurulu da art arda gelen istifalarla sarsıldı. Ancak öyle görünüyor ki bu skandal sadece Volkswagen markası ile sınırlı kalmayacak.

Oto.net‘de yayımlanan habere göre, emisyon değerlerini özel bir programla düşük gösteren dizel motorların, VW grubu bünyesindeki Audi, Seat ve Skoda marka araçların bazı modellerinde de kullanıldığı ortaya çıktı. 2009-2013 yıllarında üretilen Skoda’nın Fabia, Roomster, Octavia ve Superb modellerinde bu tip motorlar kullanılmış durumda. Skoda, yeni modellerinde ise bu motorların kullanılmadığı açıkladı.

Ancak bu iddialar karşısında, Alman gazetelerinde yer alan haberlere göre, Skoda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Winfred Vahland, görevinden istifa etti. İstifanın sebebi, her ne kadar Vahland’ın VW’in Kuzey Amerika faaliyetlerinin başına geçecek olması gösterilse de, otomotiv sektörü, 25 yıldır VW grubu bünyesinde çalışan ve çok başarılı işlere imza atan Vahland’ın istifasıyla sarsılmış görünüyor.

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir